Tekno Haber AKINSOFT 10 Kasım 2020 (0) (152)

Yapay Zeka Algoritması GPT-3 Sınırları Zorluyor

Yüksek öğrenme becerisine sahip ve doğal dil işleme ağlarıyla oluşturulmuş bir tür dil modeli olan GPT-3 adlı yapay zeka teknolojisi şiir yazıyor, kelime kalıplarını inceliyor, çeviri yapıyor, makale yazıyor, yeni metinler oluşturuyor ve soyut nitelikteki sorulara dahi cevap verebiliyor.

Yapay zeka araştırma laboratuvarı OpenAI şirketi tarafından oluşturulan GPT-3 yapay zeka teknolojisinde ulaşılan en son nokta olarak değerlendiriliyor. Şaşırtıcı derecede anlamlı ve tutarlı metinler üretebilen sinir ağlarının en yenisi olan GPT-3, açılımı Generative Pretrained Transformer olan GPT algoritmasının üçüncüsüdür. Şiir yazabilen, metin çevirileri gerçekleştirebilen, karşısındakilerle diyalog kurabilen ve doğal dil işleme sinir ağı olarak tanımlanan bu teknoloji dilimizde “Ön İşlemeli Dönüştürücü” olarak ifade ediliyor. GPT-3 hakkında detaylara geçmeden önce genel anlamda GPT kavramına değinmekte fayda var.

Yapay zeka denildiğinde akıllara ilk gelen ‘’insanların işlerini elinden alacak mı’’ sorusu oluyor. Önceden eğitilmiş veya programlanmış dil modeli olan GPT, rastgele oluşturulmuş alıntıların formüle edilmesi de dahil olmak üzere akla gelebilecek hemen her konuda ikna edici, etkileyici ve anlamlı sonuçlar üretebiliyor. 2018 yılında ortaya çıkarılan ilk GPT, yaklaşık 110 milyon parametreyi içeriyordu. Yani sinir ağlarının öğrenmesini ve dolayısıyla gelişimini sağlayan bağlantılar yalnızca 110 milyon parametreden oluşuyordu. 2019 yılında sunulan GPT-2 ise öncekine göre daha gelişmişti ve 1,5 milyar parametreyi barındırıyordu. 40 GB büyüklükteki bir metinde sonraki kelimeleri tahmin edebilmesi için eğitilen GPT-2’de kullanılan veri kümesi 8 milyon web sayfasından oluşuyordu. GPT-2 okuduğunu anlama, açıklama yapabilme ve soru yanıtlama gibi bazı dil görevlerinde, göreve özgü işlemleri uygulamadan bu görevleri ham metinden anlamaya başlıyordu. Çok sayıda yeterliliğe sahip olmasının yanı sıra GPT-2, başta Wikipedia olmak üzere belli başlı alanlarda eğitilmiş çeşitli dil modellerinden daha üstündü. Yüksek parametreli dil modeline sahip GPT-2 oluşturulmasının ardından uzun bir süre gündemi meşgul etmişti. O dönem tarihin gördüğü en tehlikeli yapay zeka algoritması olarak anılan GPT-2 kimi çevrelerce o kadar tehlikeli bulundu ki hatta robot kıyametini gerçekleştirmemesi adına halka açılmaması gerektiğini savunanlar bile oldu. Ortaya atılan tüm bu düşünceler bir korku psikolojisinin senaryosuydu ve tartışmaların sonunda GPT-2 insanlara açıldı. Geçtiğimiz günlerde Microsoft tarafından tanıtılan ve o güne kadarki önceden eğitilmiş en büyük dil modeli ise 17 milyar parametreden oluşuyordu. Evet, 17 milyarlık devasa bir veri havuzundan söz ediyoruz. İnanılması güç bir rakam ancak bu rakamın çok daha üzerine çıkılan GPT-3 ise şimdiye kadar oluşturulan en büyük ve belki de en tehlikeli algoritma.

GPT-3 nedir?

Kısa bir süre önce yapay zeka alanında bugüne kadar görülmüş olan en büyük gelişme yaşandı ve GPT-3’ün tanıtımı yapıldı. Doğal dil işleme ağlarıyla oluşturulmuş bir tür dil modeli olan GPT-3 yalnızca insan aklının değil yapay zekanın da sınırlarını zorlayan birçok yeteneğe sahip. 12 milyon dolarlık bir bütçeyle oluşturulan GPT-3 haber üretebiliyor, tercüme yapıyor, sorulan sorulara şaşırtıcı derecede mantıklı cevaplar veriyor, inanılır gibi değil ama şiir ve aforizma yazıyor hatta istenildiği takdirde belirttiğiniz bir ünlü isim gibi sizinle konuşabiliyor. Öyle ki geçtiğimiz ay İngiliz Guardian gazetesine “benden korkmayın” başlıklı bir makale bile yazan GPT-3, tüm dünyanın şaşkınlıkla karşıladığı ve bir insan mı yoksa robot tarafından mı yazıldığının ayırt edilemediği yazısında “insanlığı yok etmek gibi bir niyeti olmadığını” söyleyen dikkat çekici ifadeler kullandı. Bu saydıklarımızın yanı sıra daha pek çok işlev yapay zekanın sadece şimdilik sahip olduğu ve gerçekleştirdiği yetkinlikler. Çünkü algoritma, yapılan çalışmalarla her geçen gün daha da fazla yetkinliğe sahip olmaya devam ediyor. 2020 yılı içerisinde duyurusu yapılan GPT-3 geçmiştekilerinin çok daha üzerinde, tam 175 milyar parametreyi bünyesinde barındırıyor. Korkunç bir rakam değil mi?

GPT-3 pek çok şeyi çok kısa sürelerde yapmayı mümkün kılıyor. Mesela hem deneyim hem de geniş bir hayal gücüne dayanan kodlama GPT-3’ün saniyeler içerisinde gerçekleştirebileceği sıradan bir konu. GPT-3 algoritmasıyla geliştirilen bir web sitesi oluşturucusuna, dilediğiniz ya da hayal ettiğiniz tasarımı sadece metin halinde yazmanız yeterli. İşte bu kadar basit.

Öğrenimini internet ortamındaki veriler aracılığıyla sağlayan GPT-3 için en korkulan konuların başında ise DeepFake gibi sahte içeriklerin çevrimiçi ortamlarda hızlı bir şekilde yayılmasının sağlanmasını kolaylaştıracağı düşüncesi geliyor. Çünkü GPT-3 bugüne kadar oluşturulan modellerden çok daha akıllı ve çok daha büyük. Bu sebeple teknoloji çevrelerinde korku ve kuşkuyla yaklaşılıyor.

Elon Musk ve Sam Altman’ın sahibi olduğu yapay zeka araştırma laboratuvarı OpenAI şirketi tarafından oluşturulan ve yapay zeka teknolojisinde ulaşılan en son nokta olarak değerlendirilen GPT-3 hakkında Latitude’un baş teknoloji sorumlusu Nick Walton, “GPT-3 modellerinin gücü, bir sonraki kelimeyi başarılı bir şekilde tahmin edebilmeleri için her türlü ilginç şeyi kullanılabilecek gerçekten güçlü modeller olmasıdır.” İfadelerini kullanıyor.

Neuro Linguistic Programming (NLP)

Adından çokça bahsettiğimiz doğal işlem konusuna da yeri gelmişken değinelim. İngilizce Neuro Linguistic Programming (Duyu, Dil Programlama) ifadesinin kısaltılmış hali olan NLP; doğal dil işleme, dil bilimi ve bilgisayar gibi farklı alanları ele alan, dil ile iletişimin psikolojik yansılarını ve bu konu ile ilgili teknikleri kapsayan disiplinler arası bir çalışma alanı. Doğal diller ve bilgisayarlar arasındaki bağlantıyı hedefleyen NLP sayesinde yüksek boyutlu doğal dil verilerinin analiz edilmesi ve modellenmesi daha kolay bir hal alır.

Doğal dil işleme alanında teknolojinin gelişimine paralel olarak her geçen gün farklı araştırma ve çalışmalar yürütülüyor. Günümüzde doğal dil işlemenin kullanıldığı çok sayıda uygulama görüyoruz. Bu uygulamalardan en çok kullanılanları herhangi bir soru yöneltildiğinde cevaplayabilen, istediğiniz komutu yerine getirebilen ve hemen herkesin bildiği Alexa ve Siri’dir. NLP veri bilimciler tarafından ise metin sınıflandırma, duygu analizi, metin özetleri gibi çeşitli görevlerde kullanılıyor.

Benzer Yazılar