Tekno Haber AKINSOFT 11 Kasım 2020 (0) (112)

Yeni Dünyanın Kapıları Aralanıyor Geleceği Değiştirecek Teknolojiler

Kişilik sahibi robotlar, giyilebilir ekranlar, uçan arabalar… Bu kavramlara birçok bilim kurgu filminde tanık olsak da günümüz teknolojisi hızla gelişiyor ve çok yakın gelecekte bu teknolojiler hayatımızın vazgeçilmezleri arasında yer alacak. Hatta birçoğu yer almaya başladı bile.

Teknoloji her geçen gün olağanüstü bir hızla ilerliyor ve gelecekte de bu ilerleyişini sürdürecek gibi görünüyor. Bu gelişmeler ışığında çok yakın bir gelecekte insanların yaşamlarında pek çok köklü değişikliğin olacağı ön görülüyor.

Bilim kurgu filmlerinde şaşkınlıkla izlediğimiz sahneleri gerçeğe dönüştürmeye başlayan dijital teknolojiler sayesinde insanlığın; kafa nakli yapabileceği, havada ve karada gidebilen araçları kullanacağı ve hatta hastalanmanın ortadan kalkacağı bir geleceğe doğru yol aldığı belirtiliyor. Teknolojinin ışığında dünya gün geçtikçe değişirken günümüz teknolojisiyle şimdiden sahip olduğumuz ayrıcalık daha konforlu bir dünyanın kapılarını bize ve yeni nesillere aralıyor.

Yapılan araştırmalar ve mevcut buluşlar doğrultusunda dünyanın önümüzdeki yıllarda nasıl bir yer haline dönüşebileceğine göz atalım.

Yapay zeka hayatımızın bir parçası olacak

Günümüzde yapay zeka çalışmalarına çok büyük imkanlar sağlandığını biliyoruz. Çin, Rusya ve Amerika Birleşik Devletleri gibi gelişmiş ekonomiye sahip ülkeler bu doğrultuda çalışmalarını daha da yoğunlaştırdı. Nesnelerin interneti ile birlikte yapay zeka teknolojisi gelecekte yaşamın her alanında yer alacak. Yapılan çalışmalar doğrultusunda yapay zekaya sahip robotların hayatımızın bir parçası olacağı ise kaçınılmaz bir sonuç olarak karşımıza çıkıyor.

Yüzen çiftlikler kurulacak

Birçok araştırmacının tahminlerine göre 2050 yılında dünya nüfusu bugüne kıyasla 2 milyar daha artmış olacak ve haliyle %70 daha fazla gıdaya ihtiyaç duyulacak. Ayrıca insanların %80’i şehirlerde ikamet edecek ve tarımsal üretimin kırsal alanda yapıldığı göz önünde bulundurulursa bu durum ciddi sorunlara yol açacak. Dolayısıyla deniz ya da şehir içindeki göller üzerinde platformlar kurularak tarım alanları oluşturulması planlamalar arasında. Böylelikle hem gıda sorunu azalacak hem de doğal kaynaklardan daha verimli yararlanılmış olunacak.

Hologram ile hayatımız kolaylaşacak

Gelecekte hayatımızda yer alacak hologram teknolojisi tam olarak ışınlanma sayılmasa da mesafe konusunda bizlere büyük avantajlar sağlayacak. Bu teknoloji özellikle de siyasetçiler tarafından tercih ediliyor olacak.

Dijital seçimler yapılabilecek

Günümüzde güvenlik gerekçeleriyle dijital oy kullanma sistemi aktif olarak kullanılmıyor. Ancak geleceğin teknolojisi ile birlikte güvenlik açıkları kapatılacak ve e-oylama adı altında yeni bir uygulama getirilerek tek tıkla oy kullanma dönemi başlayacak.

VR teknolojisi iş dünyasına yardımcı olacak

Gün geçtikçe yaygınlaşan Virtual Reality yani sanal gerçeklik teknolojisi geleceğin iş dünyasına yön verecek. 5G teknolojisi ile birlikte daha da gelişecek olan VR oldukça talep görecek ve yaygınlaşacak. Bunun yanı sıra eğlence sektörü ve eğitimde de sanal gerçekliğe yer verilecek.

Akıllı evler yaygınlaşacak

Nesnelerin interneti ile birlikte akıllı evlerin daha da yaygınlaşması bekleniliyor. Günümüzde mevcut olan akıllı ev sistemlerinden çok farklı bir teknolojiye sahip olacak bu akıllı evlerin gelecekte çok daha fazla tercih edileceği tahmin ediliyor.

Kafa nakli mümkün hale gelecek

İtalyan beyin cerrahı Sergio Canavero, bu sene tarihteki ilk kafa nakli operasyonunu gerçekleştirmeyi planlıyor. Henüz hayvanlarda bile uzun vadede sorun çıkarmayan bir kafa nakli operasyonu gerçekleştirilmemesine rağmen Canavero insanlar üzerinde kafa nakli gerçekleştirmek konusunda son derece kararlı görünüyor. Omuriliği beyne bağlamanın son derece zor olmasından dolayı Canavero özel bir neşter ve polietilen glikol kullanmayı planlıyor. Cilt kremlerinden tarihi eserlerin korunmasına kadar birçok farklı alanda kullanılan bu madde, omurilik sinirlerinin tekrardan büyümesini sağlayabilecek. Kafa naklinin yanı sıra geliştirilecek insan beyniyle klavye ile yazı yazmak kuş tüyü kalemlerle parşömene yazı yazmak kadar eski bir yöntem olarak kabul edilecek. İnsanlar sanal ekranlar üzerinden değil, doğrudan beyinleriyle bilgisayarlara bağlanarak düşüncelerini iletebilecek, yazı yazabilecek.

Kişilik sahibi robotlar

Google, yakın zamanda robotlar için geliştirdiği kişiliklerin patentini aldı. Buna göre robot sahibi insanlar, ihtiyaçları doğrultusunda robotları için en uygun kişiliği seçebilecekler. Hatta robot sahipleri, sevdikleri bir insanın veya bir kurgu karakterin kişiliğini de seçme imkanına erişebilecekler. Robotlar zorlu, sıkıcı ya da tehlikeli işleri üstlenerek insanları büyük dertlerden ve risklerden de kurtaracak. Özellikle de eğlence sektörü, robotlar sayesinde boş zamanı artacak insanların taleplerini karşılamaya çalışacak. Fakat robot teknolojisi geliştikçe, insanların iş bulma imkanı da tehdit altına girebilir. Peki, tahminler doğrultusunda insan ömrünün 100 yıla ulaşacağı gelecekte, insanlar bu kadar uzun sürede çalışmayacaksa ne yapacak?

Biyoçeşitlilik çeşitlenemeyecek

Gelecekte insanlık 65 milyon yıl öncesindeki Kretase Çağı’ndan bu yana en büyük canlı türü imhasıyla karşılaşabilir. 300 yıl içinde Dünya’da yaşayan memeli türlerinin yüzde 75’inin yok olabileceği belirtiliyor. Bu demek oluyor ki gelecekte 150 yıl yaşayacak biri ömrü boyunca fil, kaplan, şempanze gibi hayvanları göremeyebilir.

Yüksek bahçeler kurulacak

Gelişen teknolojiyle birlikte dünya nüfusunun artması sadece insanlar için değil, ihtiyaç duyduğumuz hayvanlar ve bitkilerin de doğal yaşam alanlarının daralması anlamına geliyor. Bu nedenle gelecekte beklenmedik yerlerde belki de şehrin tam ortasında tarım arazileri ile karşılaşmamızı sağlayacak yeni teknolojiler ortaya çıkabilir. Artık manzaralı bina balkonları yerine küçük tarla balkonlarının olduğu daireler bile satın alabiliriz.

Uzay turizmi

Günümüzde dünyanın istenilen herhangi bir noktasına seyahat etmek geçmişe kıyasla oldukça kolay ve sıradan bir hale geldi. Şimdilerde yeni seyahat hedefi ise hemen herkesin merak alanı olan uzay. Şu an için oldukça pahalı olsa da her insanın uzaya çıkma hayali bir gün gerçek olacak. İnsanlara daha kolay ve daha az maliyetle uzaya çıkabilme imkanı sunmanın yolları aranırken bizlere de sıra dışı manzaranın tadını ve yolculuğun keyfini çıkaracağımız o günleri beklemek kalıyor.

Laboratuvarda yetiştirilen et

Gökdelenlerin tepesinde gezinen inekler şu aşamada iyi bir fikir gibi görünmüyor olsa da, bu durumun aksine laboratuvar ortamında et üretmenin örneklerini günümüzde görmek mümkün. Eğer bilim insanları verimli ve yenebilir et üretme çalışmalarını daha da ileriye taşıyabilirlerse yaşam ve yemek kültürümüz kökünden değişecektir. Bu değişim ekolojik dengeye zarar veren hayvancılığın önüne geçmeye yardımcı olurken, et yemenin etik bir alternatifini de bizlere sunmuş olacak.

Diğer gezegenlerde yaşam

Çok yakın bir gelecekte olacağı varsayılmasa da uzay turizmi için gerekli olan bir diğer durumda diğer gezegenlerde yaşamı mümkün kılmak. Öncelikli seçenek Mars olmak üzere, diğer gezegenlere yerleşerek koloni hayatı kurmak için hazırlanan planlar hayata geçirilmek üzere bile. Teknolojide yaşanan gelişmeler sayesinde gelecekte bu hayalin de bilim kurgu olmaktan çıkarak bilimsel gerçeklik haline dönüşmesi planlanıyor.

Su üzerinden geçen yollar

Kalabalık şehirlerde yeni yapılar için yer bulma ve trafik önde gelen problemler arasında yer alıyor. Yolların ve yaşam alanlarının su üzerinde konumlandırıldığı bir gelecek kolaylık sunması açısından yapılabilecek en iyi çalışmalardan biri olabilir. Araçların otonom sürüş teknolojisine kavuştuğu ve yeterince hızlı gidebildiği bir gelecekte, okyanusları bu yollarla aşarak seyahat etmek pek de gerçek dışı bir seçenek olarak görülmemekle birlikte bir o kadar da eğlenceli olacaktır.

Uçan arabalar

Su üzerinden geçen yollar inşa edilebilse de yollarda yer kalmadığında, yönümüzün gökyüzüne çevrilmesi olağan ve daha güzel olacaktır. Günümüzde birçok ilginç uçan araba tasarımı hazır bir şekilde o günleri bekliyor. Düşünceler uç noktada olsa da o noktalara erişebilmeyi hayal etmek bile bizlere başarı kapılarının yarısını açacaktır.

Giyilebilir ekranlar

Telefonların yeniden küçülebilmesinin veya katlanabilir ekranların hayalini kuruyor olabilirsiniz fakat gelecek bizi ekranlardan bağımsız olarak karşılayabilir. Daha şimdiden dokunmaya duyarlı projektör benzeri cihazlar hayatımıza girmeye başladı. Bu cihazlar sayesinde kullanılabilir ekranlar cildinize, kıyafetlerinize veya başka bir yüzeye yansıtılabiliyor. Başka bir ifadeyle, gelecekteki akıllı telefonlar cebinizde telefon taşımanızı gerektirmeyebilir. Tek ihtiyaç giyilebilir teknolojik kıyafet eki ya da basit bir implant olabilir.

3 boyutlu yazıcı ile yiyecek

Canınız yiyecek bir şeyler çektiğinde 3 boyutlu yazıcılar emrinizde. Pizzadan pastaya dilediğiniz yiyeceği oluşturmak teknoloji ile mümkün. Günümüzde pek çok firma bu teknolojiyi kullanarak yiyecek bastırma çalışmalarını sürdürüyor. Hızla gelişen 3 boyutlu yazıcı teknolojisi farklı alanlarda kullanım kolaylığı da sağlıyor. Uçak ve otomobil parçalarından hareketli ve küçük araçlara kadar birçok şeyin oluşturulmasını mümkün kılan bu teknoloji, gelecekteki yerini şimdiden hazırlamış durumda.

Sağlık için nanobotlar

Sağlığımızı korumak adına üzerinde çalışmalar gerçekleştirilen bir diğer robotik teknoloji de nanobotlar. Mikroskobik boyutlardaki bu nanobotlar, vücudu içeriden tarayarak hastalıkları tespitte kullanılabileceği gibi önemli ve hassas ameliyatları gerçekleştirmek ve hastalıklı bölgeleri iyileştirmek üzere de kullanılabilir. Bu sayede zorlu açık ameliyatlar tarihe karışabilir ve hastanelerde iyileşmek için harcanan zaman çok kısa sürelere indirilebilir.

Orman yangınlarını sesle söndürme teknolojisi

Günümüzde ihtiyaç duyduğumuz en önemli buluş bu olabilir. Yakın bir zamanda dronelar aracılığıyla orman yangınlarını söndürmek mümkün hale gelebilir. Ses temelde basınç dalgalarından meydana gelir. Yüksek ses dalgaları üreten droneların çıkarmış olduğu ses ile alevlere giden hava akışı önlenebilir. Diğer bir ifadeyle yangının oksijen kaynağı kesilerek alevler söndürülebilir.

Bulut tabanlı oyun oynama

Herhangi bir makineye ihtiyaç duymadan bulut tabanlı oyun oynamak da gelecekte hayatımızda yer alacak konular arasında. Film izlemek veya müzik dinlemek için interneti kullanmak ve indirmeden izleyip dinlemek artık günümüzde sıradan bir durum. Aynı şekilde oyunlar için de uzun süre beklemeyeceğiz. Herhangi bir oyun konsolu ya da bilgisayara gerek duymadan, daha hızlı bağlantı, daha iyi oyun teknolojisi ve çok daha güvenilir bir altyapı ile bu durum kısa süre sonra gerçeğe dönüşebilir.

Benzer Yazılar