Bir Başarı Hikayesi ATEK Makina

ATEK Makina AKINSOFT Ayrıcalığını Yaşayanlar Arasında

Bize biraz kendinizden ve şirketinizdeki görevlerinizden bahsedebilir misiniz?

2016 yılında Koç Üniversitesi İşletme bölümünden mezun oldum. Geçtiğimiz sene de yüksek lisansımı Boğaziçi Üniversitesi’nde Yönetim Bilgi Sistemleri üzerine tamamladım. Atek Group bünyesinde satın alma, ihracat, üretim planlama gibi birçok departmanda çalıştıktan sonra 2016 yılından beri İnovasyon ve İş Geliştirme Müdürü olarak görev yapmaktayım.

Kurumunuz hakkında kısaca bilgi alabilir miyiz?

Atek Group 1954 yılında, Bulgaristan’dan göç eden Mustafa Keser tarafından Sirkeci’de otomotiv üzerine işler yapan bir torna atölyesi olarak hayatına başlıyor ve bunun yanında Türkiye’deki ilk motorlu briket makinesini üretiyor. 1964 yılında kurucumuzun genç ve zamansız vefatından sonra sırasıyla Altan, Turhan ve Ertan Keser şirket bünyesine katılıyor. İlk başlarda yapılan küçük çaplı kriko tamirleri yerini kriko, lastik sökme ve takma makinaları, jant düzeltme makinaları, araç kaldırma liftleri gibi 100’den fazla ana ürün grubu, alt grupları ile 250’den fazla ürün çeşidi üretimine bıraktı. 2010 yılında kurulan Atek Lift’in de kısa sürede pazar lideri olmasıyla ürün gamımıza 30’dan fazla hidrolik kapak lifti eklenmiş oldu. 2020 yılı itibari ile 87 ülkede 128 satış noktasına ihracat yapan Atek Makina, CNC jant tornalama makinesi üretimine de başlayarak sektörümüzdeki üretici firmalar arasında ilk 5’teki yerini koruyor.

AKINSOFT Wolvox ile nasıl tanıştınız?

Üretim adetlerimiz ve kapasitemiz her geçen gün artmaya başladığında, mevcut sistemimizin artık bize yeterli olamadığı kanısına vardık ve taleplerimize cevap verebilecek bir ERP, daha da önemlisi MRP sistemi araştırmasına girdik. Bu süreçte araştırdığımız sistemlerden bize en uygun ve hızlı çözüm sağlayacak olan ürünün AKINSOFT Wolvox olduğuna karar verdik ve hızlı bir şekilde çalışmalara başladık.

Kullanmış olduğunuz Wolvox Programı firmanıza ne gibi katkılar sağladı?

Öncelikle tüm iş süreçlerinde ve üretimdeki izlenebilirliğimizi arttırmış olduk. Şu anda sıfırdan bir ürünün bütün aşamalarını, depolarımızdaki anlık stokları ve üretimin ihtiyaçlarını, stok maliyetlerimizi ve daha birçok konuyu çok daha detaylı bir şekilde takip edebiliyoruz. Önemli katkılardan biri de şubelerimiz arası koordinasyon artışı ile grup şirketlerimiz arası bilgi akışının ve raporlamanın çok daha kolay hale gelmesi oldu.

Programı kullanmaya başladıktan sonra iş süreçlerinizde ne gibi değişiklikler gözlemlediniz?

MRP modülü sayesinde üretim süreçlerimizde iyileştirme yapmamız gereken alanları çok daha iyi saptar hale geldik. Böylelikle izlenebilirliğimizi arttırırken, üretim kalitemizi ve kapasitemizi de dolaylı yoldan arttırmış olduk. ERP, CRM ve Servis modüllerinin de kaliteli bir şekilde kullanılmaya başlanmasıyla hem iç haberleşmemiz hem de müşteri ilişkilerimiz gelişmiş oldu. En önemli iyileştirmelerinden biri de satın alma süreçlerinde oldu. Önceden yüzlerce kâğıt ve zaman israfına sebep olan satın alma proseslerini artık sistem üzerinde hızlı ve kolay bir şekilde takip eder hale geldik.

Programı yeni kullanmaya başlayacak kullanıcılara tavsiyeleriniz nelerdir?

Yeni bir sisteme geçmek bizim için korkulu bir rüyaydı. Hem sistem kullanıcılarının uzun yıllarda edindiği alışkanlıkları kırmak, hem de yeni bir düzene uyum sağlamak zor görünüyordu. Ancak Wolvox’un kolay kullanılabilirliği ve sağladığı kalıcı çözümler sayesinde, uyum sürecini çok hızlı bir şekilde atlattık. Bu sebeple yeni kullanıcılara tavsiyem, iyileştirme ve değişim süreçlerine korkmadan ve bir an önce başlamaları olacaktır.

Son olarak AKINSOFT hakkındaki düşüncelerinizi öğrenmek ister ve bize zaman ayırdığınız için tekrar teşekkürlerimizi sunarız.

Ben de firmamız adına bu keyifli röportaj için teşekkür ederim. 66 yıllık yerli bir üretici olarak yerli bir ERP ve MRP programı kullanmak bizim için çok keyifli. Bu süreçte hem AKINSOFT temsilcimiz hem de AKINSOFT Ar-Ge birimi bize çok destek oldu. Sistemimiz yaşayan ve her gün gelişen bir sistem olduğu için AKINSOFT’un bize olan desteğinin kaybolmayacağını bilmek bizi sevindiriyor.

İlter KESER
İstanbul

Benzer Yazılar