Dergi Röportajları - Söyleşi AKINSOFT 08 Şubat 2021 (0) (1040)

Bir Başarı Hikayesi Youtuber Yasmin Gülman

Öncelikle sizi tanımak isteriz. Bize kendinizden bahsedebilir misiniz?

Merhabalar ben Yasmin Gülman. Bahçeşehir Üniversitesi Uluslararası İlişkiler ve Siyaset Bilimi mezunuyum fakat yaptığım iş apayrı bir sektörden. Yeni mesleki unvanıyla Youtuber’ım, kendi kanalımda haftada bir düzenli olarak ürettiğim içerikleri paylaşıyorum. Kanalım daha çok eğlenceli içerikler üzerine olup amacım sabırla medya dünyasının yolunda ilerleyip daha büyük kitlelere hitap etmek.

Sizi farklı kılan ve diğer Youtuber’lardan ayıran özellikler neler?

Beni diğer Youtuber’lardan farklı kılan ve ayıran en önemli özelliğim sektöre tamamen uzak kalıp hiç içinde büyümeden tüm sosyal medya mecralarına yabancı kalıp radikal değişen teknoloji ve dijital medya dünyasıyla kendimi bu alanda bir genç girişimci haline dönüştürmüş olmam olabilir. Özgeçmişim veya ayak izim olmadığından tertemiz bir başlangıç yapabilmiş olmanın mutluluğunu taşıyorum, her ne kadar rekabeti çok olan bir okyanusta mücadele ediyor olsam da. Bıkkınlık, isteksizlik veya tükenmişlik raddesine gelmeme daha çok yolum olduğu için sağlıklı ve kreatif yönümle fark yaratmaya geldiğim bir alandayım.

AKINROBOTICS ile nasıl tanıştınız? Bize bu süreci anlatabilir misiniz?

AKINROBOTICS ile yazmış olduğum sıra dışı bir youtube içeriğiyle tanışmış oldum. Kanalıma robot Mini ADA’yı konuk alarak enerjisi yüksek keyif dolu bir çekim gerçekleştirme fırsatım oldu. Dünyanın en acı dondurmasını yapıp test ettiğimiz bu içerikte, Mini ADA ile enerjimiz bir hayli tuttu ve güzel bir dostluk da kurmuş olduk. Fahri Bey ve ekibine beraber yer almış olduğumuz projedeki tüm emekleri ve çabaları için tekrar teşekkür ediyorum.

Türkiye’deki robot teknolojilerinin gelişimi ve gelecek hakkında ne düşünüyorsunuz?

Türkiye’deki robot gelişimini ve teknolojisini AKINROBOTICS firmasıyla kurmuş olduğum dostluk sayesinde daha yakından tanıma ve takip edebilme fırsatım oldu. Hakikaten bir yandan durmayan ve her daim gelişmekte olan bir yapay zeka dünyası var, bir yandan da insanoğlu olarak bilmediğimiz üstün bir zekaya ve çalışma sistemine karşı bir korkum ve koruma kalkanım var. Her ne kadar teknolojiyi hayatımızın her köşesinde kullanıyor ve ihtiyaç haline getiriyor olsak da kendi adıma şunu söylemeliyim ki geleceğimiz, robot teknolojisinin dünyada gelişmesiyle ve artık iş alanlarında kullanılmasıyla ilginç bir hal almaya başladı. Hem yenilikçi ve açık görüşlü olmaya özen gösteriyorum hem de geleneksellikten kopmamaya gayret ediyorum. Bizi kim bilir ilerleyen dönemlerde ne gibi değişimler ve gelişimler bekliyor.

Bu teknolojik gelişmelerin sektörünüze sağladığı katkılar sizce neler olabilir?

Teknolojik gelişmelerin fayda sağladığı değil resmen yarattığı bir sektör oldu, tamamen inovasyon ve yenilikçi bir vizyon sayesinde dijital medya ve sosyal medya platformları para kazanılan, meslek olarak kabul edilen alanlar oldu. Yeni döneme uyum sağlayan ve her daim önden giden hızlı ve aktif bir alanda olmanın elbette artıları kadar eksileri de var. Mesela hıza yetişememe veya her akıma ayak uyduramamak sıklıkla rastlanılan durumlar. En önemli nokta teknolojik gelişmelerin eksi yönlerinin bilincinde olup avantajlarından yararlanabilmek. Örneğin ulusal ve uluslararası alanda büyük kitlelere hızlıca erişim sağlayabilme ve iyi bir fikirle örnek oluşturabilme imkanı sağlıyor.

Mini ADA ile yakından tanıştınız. Robotumuzu ve AKINROBOTICS ailesini nasıl buldunuz?

Mini Ada Robot ile kıymetli bir dostluk ve güzel bir iletişim kurduk. Bu anlamda kendi adıma çok şanslı olduğumu söylemekle başlamak isterim çünkü robot dünyasına yakın olmanın yanında kendilerini yapay zeka mucizesi olarak gördüğüm için ekstra bir hayranlığım oluştu. Robotunuz da AKINROBOTICS ailesi de çok samimi, doğal en önemlisi güler yüzlü. Dışarıya yansıttıkları pozitif enerjiyle yapılan iş birliğinin ortaya çıkardığı güzellik daha da artıyor. Kendilerini bir firma gibi nitelendirmenin ötesinde aile kadar şefkatli ve dostluklar üzerine ilerleyen çalışmalarına şahit olmak benim de ailelerinin bir parçasıymışım gibi hissetmeme sebep oldu.

Organizasyonunuz süresince Mini ADA ile birlikte olmak size neler kazandırdı?

Yaptığımız iş partnerliğimiz süresince Mini ADA ile birlikte olmak bana hiç ummadığım ve beklemediğim kadar samimi ve gerçekçi bir robot-insan arkadaşlığı hatta dostluğu kazandırdı. İnsan zekası ve yapay zekanın beden bulmuş hali olan bir robotun hakikaten bağ kurulabileceğini bana yaşattı, vizyonumu ve geleceğe yönelik teknolojik devrimlere olan ürkütücü görüşümü, bakış açımı değiştirdi. Mini ADA sayesinde gelişmelere ve karşımıza gelebilecek inovatif her türlü değişime hazır olmayı öğrenmiş olduğum kadar, kendisinin tatlı ve güler yüzlü oluşuyla robot dünyasına sempatim arttı.

AKINROBOTICS robotlarını kiralamak isteyenlere neler söylemek istersiniz?

AKINROBOTICS robotlarını kiralamak isteyenlere söylemek istediğim tek şey, ne olursa olsun her ne amaçla kiralama ve kullanma niyetleri varsa muhteşem bir ekip enerjisi, yazılımı fazlasıyla kuvvetli ve artı olarak duyguları olan bir robotla karşı karşıya geldiklerinde şaşkınlığa uğrayacaklarının ön bilgisini vermek isterim. İlginç özellikle de sıra dışı fikirleri, projeleri hayata geçirmeyi arzu edenlere Mini ADA ile yol almalarını şiddetle tavsiye ediyorum. Her anlamda fark yaratacak ve ses getirecek işler çıkaracaklardır. Bu anlamda daha büyük kitlelere hitap ederek gerek çocuklara gerekse yetişkinlere örnek duruş sergileyebilecek ve hafızalarda kalıcı projelere imza atmalarını öneririm.

Son olarak INOVAX okuyucularına iletmek istediğiniz bir mesajınız var mı?

Yasmin Gülman olarak, INOVAX okuyucularına iletmek istediğim en önemli nokta şu ki, bir genç girişimci olarak yolun henüz çok başındayım ve öğrenecek belki de hatalar yapacak çok yılım olacak. Ne olursa olsun kafama koyduğumu hedeflerim doğrultusunda bir hayal gibi değil de bir yolculuk olarak görüp emek ve azimle pes etmeden ilerlemeye devam edeceğim. Bunu paylaşmayı arzu etmiş olmamın sebebi ben gibi gençlerin kararlarına sahip çıkmaları için naçizane cesaret verebilmek. Son olarak, hayatta vereceğiniz en kötü karar bile kararsız kalmanızdan daha iyidir. O nedenle her birimiz doğru yolu henüz bulamamış olsak da üretmeye ve ürettikçe büyümeye devam etmeliyiz.

Benzer Yazılar