Marketlerin Dijital Rafı Online Market Sistemi

Ülkemizin ve Dünyanın en öncelikli gündemi olan korona virüs salgınıyla mücadelede yoğun tedbir ve kısıtlamaların ardından kontrollü sosyal hayat sürecine başladık. Böylesine büyük bir değişim hayatımızın her alanını yeniden tasarlama gerekliliği doğurdu. İş süreçlerimizin aksamaması için büyük atılımlar yapmanın ve bu süreçle birlikte dijitalleşmenin gerekliliğini bir kez daha anlamış olduk. Tüm sektörler faaliyet alanlarına göre dijitalleşmeye ve iş süreçlerini bu kanaldan yürütmeye ağırlık verdi. Yeni kontrollü hayatımızla birlikte hayatımızın birçok alanında yer alan yüksek teknoloji kavramı bu dönemle birlikte daha da önem kazandı.

İçerisinde bulunduğumuz bu dönemle birlikte tüm ticaret kuralları baştan yazılırken, insanların tüketim alışkanlıkları da tamamen değişti. İşletmeciliğin ve ticaretin temeli olan “süreklik” ve “ulaşılabilir” olma kavramlarının önemi bu dönemde daha da arttı. Değişen ticaret kurallarından etkilenen sektörlerin başında da hiç şüphesiz paket sipariş ve eve teslimat sistemlerini uygulayan sektörler gelmektedir. Bu nedenledir ki birçok firmanın dijital platformlarda ve mobil uygulamalar arasında yer alma isteği her geçen gün artıyor.

İçinde bulunduğumuz bu olumsuz dönem bizi “online market sipariş sistemi” kavramıyla tanıştırdı. Sağladığı avantaj ve kolaylıklar hepimizde ciddi farkındalık oluştururken bu trend üzerine büyük bir ilgi oluştu. Artık büyük çoğunluğumuz işlerimizi evden yönetebileceğimizi, yemek siparişlerini, market alışverişlerini ve fatura ödeme gibi tüm işlemleri evden internet üzerinden yapabildiğimizi fark ettik. Bu rahatlık bize markete gitme, poşet taşıma, sıraya girme işlerinin gereksiz zaman kaybı olduğunu gösterdi. Risk ortamlarında bulunmak istemeyen kişiler için hizmet kalitesini arttırmak ve pandeminin neden olduğu hastalığın yayılımını asgariye indirmek için bakkal, market ve süpermarket işletmecileri dijitalleşerek mağazalarını sanal ortamlara taşımaya başladı.

Online market sisteminin ne gibi faydaları vardır?

Online sipariş sistemi kullanmanın işletmeler ve son kullanıcılar için birçok avantajı bulunmaktadır. İçerisinde bulunulan bu dönemde insanlar zamanlarının büyük çoğunluğunu evde geçirmekte ve ihtiyaçlarını online market uygulamalarıyla sipariş ederek ürünlerin hijyenik olarak kapılarına kadar getirilmesinin yanı sıra virüs bulaşma riskini en aza indirmiş olmaktadır. Ayrıca online market sistemini kullanarak zamandan da ciddi anlamda tasarruf sağlamaktadır. İşletmeler de online market sistemiyle daha fazla müşteriye ulaşabilme fırsatı yakalayabilir, işletmelerinden uzakta olan ve alışveriş yapmaya gelemeyen müşterilere ulaşarak satış gerçekleştirebilir ve satışlarını arttırabilir, müşteri kitlelerini arttırarak yeni bölgelere hizmet vermeye başlayabilir, uyguladığı hizmet ayrıcalığıyla rakiplerinden sıyrılarak daha çok tercih edilebilir, online market kullanımıyla giderlerden tasarruf ederek rekabet gücünü arttırabilir ve müşterilere fiyat avantajı sunabilirler.

Yaşadığımız korona virüs salgınıyla birlikte ev alışverişleri artık online market sistemlerine hızla kayarken bu sisteme entegre olamayan işletmelerin sektörün gerisinde kalacakları aşikardır. Bu alana temkinli yaklaşanların online market uygulamasını e-ticaret alt yapısıyla son derece kolay ve hızlı şekilde oluşturulabileceğini ayrıca kısa süre içerisinde siparişlerini internet üzerinden almaya başlayabileceğini bir kez daha belirtmek gerekli.

Özellikle online market uygulamasına geçen işletmeler müşterilerin alışveriş davranışlarını ve kullanıcıların hareketlerinin direkt olarak izlenilebilmesi imkanını elde ediyor. Kim, hangi ürünü neden sepette bıraktı, alışverişi neden başarısız oldu gibi birçok durumun sebebi analiz edilebilir. Bu durum neticesinde müşteri beklentileri en iyi şekilde karşılanarak müşteri memnuniyeti en üst seviyeye çıkarılabilir. Tüm bunların yanı sıra, cihazında mobil uygulama yüklü olan kişilere direkt olarak indirim bildirimleri de gönderilebilme imkanı sağlamaktadır. Dolayısıyla bir kullanıcı internet sitenize girmese dahi mobil uygulamanızı yüklemişse tüm gelişmelerden tek tık ile haberdar olabilir. Tüm bu avantajlar çerçevesinde online market sistemi geleceğin perakende sisteminin evrimi hakkında bizlere ipuçları vermektedir.

İçinde bulunduğumuz pandeminin de etkisiyle ülkemizde 2020 yılı online alışveriş harcamaları bir önceki yıla göre yüzde seksenin üzerinde artış gerçekleştirdi. Dijitalleşmenin zorunlu olduğu bu dönemde insanlar alışverişlerinde online kanalları tercih ederek ihtiyaçlarını bu kanallardan giderdi. Bu dönemde online market alışverişi geçtiğimiz yıla oranla 5 kat arttı. Geçtiğimiz dönemde online market sistemi kırk yaş altı kullanıcıların tercihiyken, şimdilerde 7’den 70’e kadar uzanan bir yaş grubunu kapsamaktadır. Bu dönemde e-ticaret alt yapısı oluşturan, bu alana yatırım yapan ve sunmuş oldukları pazarlama faaliyetlerini e-ticarete kaydıran büyük ve küçük tüm işletmeler kazançlı çıkmıştır. Gelecek online market ve mağazacılık sistemi olan e-ticarettedir.

Benzer Yazılar