Dergi Özel Yazıları AKINSOFT 08 Şubat 2021 (0) (140)

Mobil Uygulamalar

Tüketicilerin değişen alışkanlıkları ve kullandıkları cihazlar markaların gelir kaynaklarını da etkiliyor. Daha önceleri online ticaretten elde edilen gelirin çoğunluğu web ve mobil siteler aracılığı ile olurken, son yıllarda mobil uygulamalar üzerinden yapılan alışveriş oranı giderek yükseliyor.

İşletme sahiplerinden hızlı geri dönüş bekleyen, sabırsız ve sürekli yenilik talep eden müşteri profilinin çoğunlukta olduğu bir çağda yaşıyoruz. İnsanlar bir soru ya da akıllarına takılan bir işlem olduğunda hemen işletme ile iletişime geçerek sorularına cevap bulmak istiyorlar. Bu nedenle pek çok başarılı firmanın çağrı merkezleri oluşturması, canlı destek hizmetleri kullanması bizlere artık çok sıradan geliyor. Neden mi? Çünkü müşteriyiz ve ulaşmak istiyoruz. Peki ya ulaşamazsak? O zaman da başka işletmeler ile iletişime geçerek süreci başa alıyoruz. Dolayısıyla kolay ulaştığımız ve sorularımıza cevap bulabildiğimiz, iletişimi iyi olan firmadan alışverişimizi yapıyoruz.

Mobil cihaz kullanımına bağlı bir dönüşüm yaşıyoruz

Bugün Türkiye’de 60 milyon civarında akıllı telefon kullanımı olduğunu biliyoruz. Bu cihazların çok büyük çoğunluğunun internet bağlantısı var. Bu nedenle de insanların neredeyse tüm işlemlerini akıllı telefonları üzerinden yapmaları çok normal. Bu potansiyel, müşterilerin değişen alışkanlıkları ve kullandıkları cihazlar markaların gelir kaynaklarını da etkiliyor. Eskiden online ticaretten elde edilen gelirin çoğunluğu web ve mobil siteler aracılığı ile olurken, mobil uygulamalar üzerinden alışveriş oranı giderek yükseliyor.

Aslında mobil uygulamalara yabancı değiliz

Hiç kimse bir işlemi tamamlamak için yerinden kalkmak ya da farklı bir araç kullanmak istemiyor. Bu yüzden de cep telefonu uygulamaları üzerinden haberleşmek, fatura ödemek, yemek siparişi vermek ve alışveriş yapmak çok normal.

Asıl önemli olan mobil uygulamanızın kullanılmasını sağlamak

Hal böyle olunca da, mobil cihaz kullanım oranının artışı ile birlikte satışların büyük bölümünün mobil uygulamalar üzerinden geldiğini gören işletmeler bu alana yatırım yaparak kendi sadık kitlelerini oluşturuyor ve satışlarını yükseltmenin bir yolunu arıyorlar. Çevrenize biraz göz attıysanız bütün büyük firmaların satışlarını ve kampanyalarını kendi uygulamaları üzerinden tasarladıklarını görebilirsiniz. Yani önemli olan bir uygulama tasarlatıp müşteriye uygulamanızı indirtmek değil. Asıl önemli olan müşterinin bir şekilde o uygulamayı telefonunda silmeden tutmasını sağlamanın bir yolunu bulmak.

Şöyle düşünün; mobil uygulamanızı indirmiş olan kişi muhtemelen firmanızı tanıyor ve ürünleriniz hakkında bilgi sahibi. Sizler de müşteri verilerinizi doğru analiz eden bir firma iseniz (değilseniz de analiz etmenin bir yolunu bulmalısınız) müşterilerinize avantajlar sunarak onları sisteminizde tutmayı tercih etmelisiniz. Bu yeni müşteri bulmaktan çok daha kolay ve daha az maliyetlidir.

Mobil uygulamanız analizleri yapmanıza yardımcı olur

Müşteriniz kim, hangi yaş aralığında, neleri seviyor, hangi fiyat bareminde ve ne sıklıkla alışveriş yapıyor? Bu ve benzeri bilgileri analiz edip müşterilerinize özel kampanya ve promosyonlar üreterek, özel günlerini takip ederek, onlara uygun ürün reklamlarını doğru zamanda göstererek müşteri sadakatini artırabilirsiniz. Hala firmanıza özel bir mobil uygulamanız yok ise ki neden yok, hemen bir araştırma yapmanızı tavsiye ederiz.


Benzer Yazılar