Yükselen Trend e-Ticaret

0
28
Yükselen Trend e-Ticaret - AKINSOFT e-Ticaret Sistemleri

İnternete erişimin kolaylaşması ve son dönemde yaşanan pandemi süreci ile kullanıcı sayısındaki hızlı artış e-ticaret pazarının da büyük bir hızla büyümesini sağladı. e-Ticaret geçtiğimiz yıllarda olduğu gibi 2021 yılında da yükselen trendiyle yine en önemli konular arasında yer alacak.

e-Ticaretin Altın Kuralları

Dijital dünyada son yılların en önemli konularından biri olan ve geçtiğimiz yıldan bu yana tüm dünyada yaşanan pandemi süreciyle daha da önem kazanan e-ticaret, giderek yükselen trendiyle yatırımcıların ilgi odağı oldu. Peki internette güvenli, hızlı ve doğru alışveriş sunmak için nasıl bir yol izlenmeli ve internette pazar oluşturmak, dükkan açmak ne kadar önemli? e-Ticaret pazarı her geçen gün büyük bir hızla büyümeye devam ederken, e-ticaret siteleri de potansiyel müşterilerine sundukları birbirinden cazip kampanyalarla popülaritelerini arttırmaya devam ediyor. Bu gelişmeleri yakından takip eden hemen herkes eminiz ki bir e-ticaret sitesi kurarak kazancını arttırmak düşüncesindedir. Bu düşünceye sahip olan herkesin kendisine “nasıl başlayabilirim?” sorusunu pek çok kez sorduğunu tahmin etmek de zor değil. Her ne kadar yatırımcıları internet ortamında birçok fırsat beklese de dijital dünyada başarıya ulaşabilmenin bazı önemli kuralları bulunuyor. e-Ticarete yönelmek isteyen girişimcilerin “altın kurallar” olarak tanımlayabileceğimiz bu kuralları ve bir e-ticaret sitesinin nasıl kurulacağı, web hosting hizmetinin nasıl alınacağına dair bazı önemli konuları bilmesinde yarar var.

Bir e-Ticaret Sitesi Nasıl Kurulur?

Her şeyden önce işe bir şirket kurarak başlamalısınız. Bildiğiniz üzere satılacak ürünler için fatura kesmeniz gerekiyor ve şirketiniz olmadan bu işlemi gerçekleştiremezsiniz. Kanunlara uygun bir şirket sahibi olmadan işe başlamanız durumunda yasal sorunlarla uğraşacağınızı ve hedeflerinizi gerçekleştirmekten uzaklaşacağınızı bilmelisiniz. Yapacağınız kısa bir araştırma ile bu konuda çokça bilgi sahibi olabilir ve çok kolay bir şekilde şahıs şirketi kurabilirsiniz. Müşterilerinizin ihtiyaçlarına cevap verebilecek ve onlara doğru hizmeti sunabilecek, kendini sürekli güncelleyebilen, alternatif ödeme tipleri ile uyumlu, SEO çalışmalarını yürütebileceğiniz ve responsive özellikli bir site tasarımı oluşturmanız yararınıza olacaktır. SEO konusuna değinmişken, arama motorlarında üst sıralarda görünebilmenin özellikle e-ticaret alanında çok önemli olduğunu unutmamak gerekir.

Web Hosting Nedir?

İnternetin insan hayatında vazgeçilmez konumda olduğu ve hemen hemen herkesin internete ulaşabildiği bu teknoloji çağında internette mağaza açarak e-ticaret yapmak isteyen birçok insan hem internet ortamında hem de kurumlar üzerinden web hosting hizmetleri ile ilgili bilgi arayışına giriyor. En çok aranılan bilginin başında ise web hosting nedir sorusu geliyor. Bu konuyu en yalın haliyle açıklamak gerekirse, nasıl ki gerçek hayatta ihtiyaç duyulan ürünlerin, nesnelerin satışa sunulduğu bir mağaza veya dükkan var, dijital ortamda da benzer şekilde web sitelerinin ve bu sitelere ait dosyaların, ilgili dokümanların bulunduğu bir alan var. Sitelere ait içeriklerin, dosya ve belgelerin bulunduğu işte bu alan web hosting olarak tanımlanıyor. Web hosting hizmetini basit olarak bir dükkan gibi düşünebilirsiniz. Bu hizmete dair çeşitli paket seçenekleri mevcut. Bir alışveriş merkezinde ya da bir cadde üzerinde sırayla konumlanmış farklı mağazalar düşünün. Hepsi metrekare olarak farklı ölçülere sahiptir. Web hosting paketleri de fiziksel bir sunucu üzerinden size ayrılan bir alandadır ve 1 GB, 5 GB disk alanı şeklinde farklı paket ölçülerinde size sunulur. Bu paket ölçüleri sizin kullanım alanınızı belirler ve sitenize ait dosya, sayfa, belge gibi tüm içerikler bu alana yüklenir. Burada bilinmesi gereken önemli konulardan biri de bu paket limitlerinin aşılamayacağıdır. Oluşturulan siteye ne kadar çok ziyaretçi gelirse o kadar çok trafik tüketimi gerçekleşir ve dolayısıyla da daha fazla alana ihtiyaç doğar. Bu durumda bulut sunucuların kullanılması değerlendirilebilir. Bulut sunucular tıpkı gerçek hayattaki işletmelerin veya mağazaların depo alanları gibi düşünülebilir. Ayrıca aldığınız hosting hizmeti üzerinden e-posta adresi de oluşturarak kullanabilirsiniz. Siteye gelen ziyaretçi sayısı, toplam disk alanı ve kullanılacak e-posta sayısına göre paket tercihlerinizi değiştirebilirsiniz.

En önemli konulardan biri de firmanızı ve profilinizi yansıtacak nitelikte bir site tasarımı tercih etmiş olmanız. Yapılan araştırmalar müşterilerin bir sanal mağazada alışverişe karar vermesi için ilk birkaç saniyenin büyük önem taşıdığını gösteriyor. Bu kısa süredeki ilk ve belki de en önemli nokta kurmuş olduğunuz sitenin tasarımı ve müşteride oluşturacağı izlenimdir. Tasarım konusu site ziyaretçilerinin alışveriş konusunda verecekleri olumlu veya olumsuz kararlara hızlıca etki etmekte. Göze hoş gelen, müşteride ilgi uyandıracak cazip bir tasarım olmazsa olmazlardan ki bu konuyu şöyle ölçümlemek mümkün: Eğer sitenizin tasarımı size hoş görünmediyse büyük ihtimalle sitenizi ziyaret eden kullanıcılara da hoş görünmeyecektir.

Bir diğer konu da ürün çeşitliliği. Ürün çeşitliliğine gerekli önemi vermelisiniz. Tasarımı güzel, site ismi akılda kalıcı bir firmanın ürün çeşitliliğine de önem vererek müşterilerini cezbedebilmesi gerekir. Bu doğrultuda ürün yelpazesinin geniş olması ve müşterilere çokça seçenek sunulabilmesi büyük önem taşıyor. İhtiyaçlarına ve aklındaki sorulara hızla cevap bulabilen müşteri doğal olarak sizi tercih edecektir.

Son olarak belirteceğimiz konu ise ödeme yöntemleri ve özellikle de taksitli alışveriş seçeneği. Taksitli alışveriş seçeneği sunuyor olmak müşteriler tarafından tercih edilmenizi sağlar. Günümüzde insanların pek çoğu taksitli alışveriş yapmayı tercih ediyor. Güvenli olmayan ödeme yöntemlerinin terkedildiği ve kredi kartı kullanımının yaygınlaştığı günümüzde, birden fazla bankanın tek seferde siteye eklenebildiği sanal pos seçeneklerini kullanarak satış aşamasındaki bu önemli adımı da avantajlı bir şekilde çözüme ulaştırabilirsiniz. Ayrıca sitenizi SSL sertifikaları ile destekleyebilir ve müşterilerinize güvenli alışveriş keyfi yaşatabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here