Tekno Haber AKINSOFT 26 Mayıs 2021 (0) (80)

1 milyon yıllık ateş kalıntısı bulundu

Güney Afrika’da çalışmalar yürüten ve insanlığın ilk evi olduğu iddia edilen mağarada bilim insanları yeni buluntu ve kalıntılar keşfetti. Kalahari çölündeki Wonderwerk Mağarası araştırmacılar tarafından insanlığın ilk mağara işgali olarak tanımlıyor. Yeni yayımlanan bir çalışma mağarada kül, hayvan ve alet kalıntıları bulunduğunu gösterdi.

Kudüs İbrani Üniversitesi ve Toronto Üniversitesinden bir arkeolog ve jeolog ekibi, Kalahari çölündeki mağarada insanlığın izlerini birkaç yıldır arıyor. Ekip, 1 milyon yıl önceye dayanan ateş kalıntısını çalışmanın en önemli keşfi olarak açıkladı. Bilim insanları daha önce yapılan çalışmalar sırasında bu mağarada alet yapımının en eski göstergelerinden bazılarını bulmuştu. Araştırmacıların yaptığı son bu çalışma Quaternary Science Reviews‘de yayımlandı.

Keşfedilen aletler

2,5 metre kalınlıktaki tortul katmanlarını analiz eden araştırma ekibi, bu tortul katmanlarda çeşitli yontma taş aletler, yanmış hayvan kalıntıları ve kül buldu. Bilim insanları eski katmanlarda bir yontma taş tekniği olan Oldowan aletlerini keşfeden bilim insanları yeni katmanlarda el baltalarının kanıtlarını da buldu.

Aynı zamanda araştırmanın baş yazarı olan İbrani Üniversitesi Yer Bilimleri Enstitüsünden Dr. Ron Shaar konuya ilişkin yaptığı açıklamada; “Mağara duvarlarından yüzlerce küçük tortul örneğini dikkatlice çıkardık ve manyetik sinyallerini ölçtük.” dedi. Araştırmacılar daha sonra tortul örneklerini analiz ederek aletlerin yaşını buldu. Sonuçlar, en eski insanların yaklaşık 2 milyon yıl önce Wonderwerk Mağarası’nda yaşamaya başladığını gösterdi. Dr. Shaar, “Artık atalarımızın 1,8 milyon yıl önce Wonderwerk Mağarası’nda basit Oldowan taş aletler yaptığını güvenle söyleyebiliriz.” şeklinde konuştu.

Aletlerin yanı sıra yanmış hayvan kalıntıları ve ateş kullanımına dair kanıtlar keşfeden bilim insanları ateş kalıntılarının 1 milyon yıl önceye ait olduğunu tahmin ediyor. Daha önceki çalışmalarda açık havada ateş kalıntıları bulunmuştu. Bu çalışmanın bulgularını önemli kılan ise bir mağarada ateş kalıntısının keşfedilmesi. Çünkü açık havadaki ateşin nedeni doğal bir orman yangını olabilir. Ancak mağaradaki kül kalıntılarının sebebi insanlar tarafından mı yakıldığı ya da bilinçsizce mi yangın çıktığı konusunda önem taşıyor.

Keşfin insanın evrimi ve gelişiminde önemli bir bulgu olduğunu söyleyen İbrani Üniversitesi Doğa Tarihi Müzesi araştırmacısı Liora Kolska Horwitz ise, “Çünkü ateş yaktığınızda kendinizi koruyabilir, ısıtabilir, ışık oluşturabilir ve yemek pişirebilirsiniz.” şeklinde konuştu. Horwitz, yerel topluluklar tarafından manevi bir yer olarak kabul edilen Wonderwerk Mağarası’nın “zamanın başlangıcından itibaren” özel bir değeri olduğunu öne sürüyor. Ekip, mağarada insan kalıntıları ise bulamadı. Bu da mağarada hangi insan türünün yaşadığını tespit etmeyi imkansız kılıyor. Araştırmacılar, en olası adayın Homo habilis olduğunu söyledi. Bilim insanları, Homo habilis’in günümüzden yaklaşık 2.5 ila 1,65 milyon yıl önce yaşadığını düşünüyor. İnsana en az benzeyen kısa boylu, uzun kollu tür H. habilis‘i homo cinsinin ilk örneği kabul ediyorlar.


Benzer Yazılar