Dergi Özel Yazıları AKINSOFT 26 Mayıs 2021 (0) (185)

Dijital Depolamada Bulut Bilişim Dönemi

Günümüzde insanların kullandıkları cihazlarda her geçen gün daha fazla veriyi saklama gereği duymaları barındırma kapasitesi gibi büyük bir teknolojik sorun oluşturmakta. Cloud Computing yani Bulut Bilişim; ses, metin, fotoğraf veya video gibi her türden veriyi uzak bir sunucuya kaydetmeyi ve istenilen her an internet aracılığıyla bu verilere ulaşabilmeyi sağlayan bir teknolojiyi ifade ediyor. Bu teknoloji boyutu, kapasitesi, özelliği ne olursa olsun her türlü veriyi uzak bir sunucuda saklayan bir yazılım altyapısı olarak da tanımlanabilir. Kullanıcısına büyük bir kolaylık sağlayan sistem, internet sayesinde cep telefonu, tablet ve bilgisayar gibi farklı cihazlardan depolanmış verilere ulaşım imkanı sunuyor. En düşük nitelikteki bir cihazla bile istenildiği zaman istenilen her veriye ulaşmayı mümkün kılan bulut teknolojisi bu işlemler için, dijital bir ağ aracılığıyla çoklu sunucu bağlantısı gerçekleştiriyor. Bulut teknolojisinin SaaS (Software as a Service) yazılımı servis olarak sunma, PaaS (Platform as a Service) platform hizmeti ve IaaS (Infrastructure as a Service) sunucu altyapı hizmeti olmak üzere üç temel yapıtaşı mevcut. Bu teknoloji sayesinde artık ihtiyaç duyulan her türlü bilgi, içerik veya doküman başta hard diskler olmak üzere fiziksel depolama alanlarında değil bir bulutta saklanıyor.

4 farklı uygulaması olan bulut teknolojisinin türleri ile sağladığı avantajlara yakından bakalım. Bulut bilişimin temelde Public cloud, Private cloud, Hybrid cloud ve Community cloud olmak üzere 4 farklı uygulaması mevcut.

Public cloud (Genel bulut): Bu sistemde tüm bilgi işlem altyapısı, bulut hizmeti sunan bir servis sağlayıcıda tutulur. Bu hizmet genel olarak ücretsizdir ama kullanım ihtiyacına göre de ücretlendirilebilir.

Private cloud (Özel bulut): Tek bir kullanıcı tarafından oluşturulan bu sistemde gizlilik, güvenlik ve kontrol çok yüksek düzeydedir. Bu nedenle veriler paylaşılmaz ve genellikle kamu kurumları tarafından kullanılır.

Hybrid cloud (Melez bulut): Kullanım amacına bağlı olarak hem özel hem de genel bulutun kullanılması olarak tanımlanabilecek hybrid cloud, yüksek güvenlik düzeyi gerektiren verileri kendi sunucularınızda tutmanıza, ikincil derecedeki verilerinizi genel bulutta depolamanıza ve ayrıca verilerin iki bulut arasında taşınmasına imkan tanır.

Community cloud (Topluluk bulut): Ortak bir amaç üzerine faaliyet gösteren meslek kuruluşu veya bir topluluğun kullanımı için sunulan bu sistemde veriler tüm üyelerin erişimine açılabilir.

Avantajları Nelerdir?

Hız, güvenlik, maliyet ve verimlilik konularında büyük avantajlar sunan bulut teknolojisinin daha pek çok artısı olduğunu belirtmek gerekir. Çok büyük boyutlardaki verileri bile sadece saniyeler içinde depolayıp transfer edebilen bu teknolojide depolama alanı neredeyse sınırsızdır. Fiziksel bir donanım, kurulum ya da uzman personel gerektirmediği için maliyet tasarrufu sağlar. Ayrıca zaman ve para harcamadan istediğiniz zaman en son uygulamalara erişebilirsiniz. Bu özellik kurumsal firmalara rekabet avantajı da verir. API’ler ile hızlı kullanım kolaylığı sağlayan bulut, daha fazla depolama alanı, hızlı veri transferi gibi birtakım olanaklar sağlıyor. Fiziksel depolama alanlarında zaman alan veri yedekleme, kurtarma gibi işlemler çok daha kolay ve kısa sürede gerçekleşir. Bu durum arşivleme, altyapı ve iş takibi gibi alanlarda yaşanması muhtemel sorunları en aza indirir. Gizlilik ve güvenlik konusunda yazılım ve donanım bakımından gerekli tüm tedbirler alınır ve bu tedbirler sürekli kontrol edilir. Sistem anında güncelleme imkanı sunduğu için ağ gecikme süresi azalır. Ayrıca bu hizmeti veren şirketlerin, verilerin tutulduğu sunuculara yönelik 7/24 yazılımsal ve donanımsal güvenlik tedbirleri almalarından dolayı ana bilgisayardan daha güvenlidir. Herhangi bir veriye ulaşabilmek için internet hizmetine ulaşmanın yeterli olması dolayısıyla bulut bilişim çok daha ucuza kullanılabilen, kuruluma ihtiyaç duymayan ve her yerden çalışmayı destekleyen bir hizmettir.

Bulut bilişim teknolojisinin sağladığı avantajların yanında bazı olumsuzluklar da yok değil. Bu olumsuzluklardan en önemlisi güvenlik ve gizlilik konusunda. Tüm verilerin nihayetinde bir üçüncü tarafla paylaşıldığı bulutta bu durum, verilerinize başkalarının da ulaşabileceği anlamına geliyor. Diğer bir sorun ise internet olmadan verilere ulaşımın söz konusu olmaması. Eğer internet yoksa bu hizmete ulaşım da mümkün değildir. Düşük hızlı bir internet hizmeti veri trafiğinin de yavaş olması kalitenin kötü olması demek. Ayrıca bulut sağlayıcılarının pek çoğu bant genişliğini sınırlandırır ve belli bir limitin aşılması durumunda ek bir ücret ödemeniz gerebilir. Güç kaybı, kesinti gibi teknik sorunlar yaşanması da muhtemeldir ve birçok kullanıcıyla aynı sunucuyu paylaşıyor olmanız performansın düşmesine neden olabilir.

Dünyaya bağlanmanın büyük önem kazandığı bugünlerde verilerin artması bulut teknolojisine olan ihtiyacın daha da artmasını beraberinde getiriyor. Bulut bilişim teknolojisinin gelişmesi, büyük verilerin internet üzerinde depolanabilmesini ve bu verilere hızlı bir şekilde erişim imkanı getirdi. Öyle ki bu yenilik ve beraberindeki gelişmeler, Endüstri 4.0’ın temel yapı taşı olan big datanın (büyük veri) endüstriyel anlamda uygulanabilmesini sağladı. Bireysel kullanımdan kamu kurumlarına, şirketlerden sivil toplum kuruluşlarına kadar farklı birçok kesim tarafından kullanılan bulut bilişim teknolojisinin fikri anlamda temelleri 1950’li yıllarda atıldı. İnternet devi Amazon, veri merkezlerini yenileyerek bulut bilişimin gelişmesinde önemli bir rol üstlendi ve ilk gerçek bulut bilişim hizmeti olan Amazon S3’ü 2006 yılında hizmete aldı. 2008’in ortalarına gelindiğinde, bir danışmanlık ve araştırma şirketi olan Gartner bulut bilişimin bilgi teknolojileri alanında kullanıcılar ile tedarikçiler arasındaki ilişkiyi değiştirebilecek potansiyelini keşfetti ve bu teknoloji 2008 yılından itibaren dünyada giderek yaygınlaşmaya başladı. Son birkaç yıldır ülkemizde de yaygınlaşan bulut bilişim teknolojisi hızlı bir şekilde büyümeye devam ediyor.

Benzer Yazılar