Dergi Özel Yazıları AKINSOFT 26 Mayıs 2021 (0) (128)

Hayatı Kolaylaştıracak Artırılmış Gerçeklik Teknolojisiyle Akıllı Lensler

Akıllı kontakt lenslerin temel amacı insan görüşünü daha iyileştirmek ve daha iyi seviyeye getirmektir. Peki ya artırılmış gerçeklik teknolojisiyle tasarlanan kontakt lensler? Sadece göz kırparak fotoğraf çekmenize imkan sağlayan kontakt lensleri bir düşünün. Sanıyoruz bu teknoloji hemen herkesin merakla gerçekleşmesini beklediği giyilebilir teknolojiler arasında en üst sıralarda yer alıyor.

Artırılmış gerçeklik ve gelişmiş kamere sistemlerinin de kullanılmasıyla akıllı lensler askeri ve güvenlik alanları ile tıp, alışveriş ve üretim gibi hayatın pek çok alanında yer alacak. Ayrıca vücudun yaşamsal değerlerinin acil bildiriminde ve uzun vadeli hastalıkların izlenmesinde de kullanılabilecek. Birçok alanda hayatımızı kolaylaştırması beklenen akıllı lenslerin gelecekte daha da gelişmiş özelliklere sahip olması bekleniyor. Nedir?

Kontakt lens teknolojisi bilindiği üzere görme bozukluklarının iyileştirilmesi, göz renginin değiştirilmesi veya kornea hastalıklarının tedavisinde kullanılıyor. Dışarıdan bakıldığında normal lenslerden farklı görünmeyen akıllı kontakt lensler kullanan kişiler tarafından kolayca takılıp çıkarılabilir. Temelde görme problemlerine çözüm üreten akıllı lenslere yönelik en çok konuşulan konuların başında ise artırılmış gerçeklik teknolojisinin bu lensler üzerinde kullanılabileceği geliyor.

Son dönemlerde dünya genelinde pek çok teknoloji şirketi görsel bilgiyi doğrudan gözün retinasına yansıtarak kişinin görüş alanını değiştirecek ve böylelikle insanlara farklı bir gerçeklik deneyimi yaşatacak uygulamalar üzerinde çalışmalar yürütüyor. Akıllı olarak nitelenen bu lenslerin ayrıca tıpkı filmlerde olduğu gibi bir ekran olarak kullanılması hatta fotoğraf ve videoların da bu lenslerde depolanabilmesi planlanıyor.

Akıllı kontakt lenslerin çalışma prensibinin temelinde onlarca ultra hassas sensör bulunuyor. Ultra hassas özellikteki bu sensörler kişinin hangi yöne baktığını, kılcal damarlardaki kan akış hızını ve hatta göz bebeğinin büyüklüğünü bile ölçümleyebiliyor. Şeffaf bir görünümüne sahip bu cihazlarda ayrıca kontrol ve haberleşme devreleri ile minyatür dalga yayıcı donanımlar ve LED bileşenler de bulunuyor. Fotoğraf ve video gibi görsel içeriklerin de bu donanımlar sayesinde görüntülenebilmesi mümkün hale geliyor. Dolayısıyla gözünüzü kırptığınızda odaklandığınız karenin fotoğrafını çekmenizi mümkün hale getiren bu lensler sayesinde göz bebeğiniz bir çeşit deklanşör görevi üstleniyor.

Enerji toplayacak şekilde tasarlanan akıllı lensler üzerinde uygulanacak iki farklı yöntem öne çıkıyor. Birinci yöntem ışığı elektrik enerjisine çevirecek güneş enerjisi sensörleri kullanmak. Diğer yöntem ise göz kırpma hareketini elektrik enerjisine dönüştürecek piezoelektrik sensörleri kullanmak. Bu akıllı lensler otomatik odaklama merceği, pil ve işlemci, veri depolama, anten ve bluetooth, göreve özgü sensörler, görüntüleme ve radyo gibi teknolojik ürün ve özelliklerin mikro sürümlerini içeriyor.

Hayatı Nasıl Etkileyecek?

Giyilebilir teknolojiler konusunda bir devrim niteliği taşıyan akıllı kontakt lensler günlük yaşamımıza pek çok kolaylık sunacak. En önemli etkisi yanımızda ihtiyaca göre ekstra bir elektronik cihaz taşımayı ortadan kaldıracak olması. Özellikle şehir hayatında büyük bir kullanım kolaylığı sağlayacağı planlanan akıllı kontakt lenslerin bilgiye erişim hızımızı 2-3 katına çıkaracağı değerlendiriliyor. Dolayısıyla veri tüketim miktarlarının daha fazla olacağı tahmin ediliyor. Ayrıca bu teknolojiyle yüz tanıma özelliğinin gelişmesi ve kişisel bilgilere daha kolay erişilebilmesi de mümkün hale geliyor. Bu durumda özel hayatın gizliliği ve kişisel verilerin korunması gibi konularda yaşanacak sorunlara nasıl çözümler bulunacağı da tartışmalar arasında.

İş dünyasında giyilebilir teknoloji pazarını geliştirmek amacıyla birçok şirket rekabet içinde. Akıllı kontakt lensler de bu rekabet alanlarından biri. Öyle ki lens pazarının 2023 yılına kadar yıllık %10,4’lük bir büyüme göstereceği bekleniyor. Alphabet şirketinin bir alt kuruluşu olan Verily, akıllı lensler konusunda önde gelen şirketlerden biri. Ayrıca Samsung, Sony ve Google gibi birçok büyük şirket akıllı lensler ile ilgili çalışmalar yaptığını duyuruyor.

Görsel bilgileri doğrudan retinaya yansıtarak görüş alanını değiştiren bir yöntem üzerinde çalışan Samsung bu çalışmayla Google Glass’ın mini bir sürümü gibi işlev sağlayarak karma bir gerçeklik deneyimi oluşturabilir. Sony ise göz kırpma işlemini elektrik enerjisine dönüştürebilecek niteliğe sahip bir akıllı kontakt lens için patent başvurusu yaptı.

Sağlıkta Çığır Açacak

Dünya genelinde yaklaşık 253 milyon insanın görme sorunu yaşadığı değerlendiriliyor. En sık görülen sorunlar ise katarakt, glokom, maküler dejenerasyon, diyabetik retinopati ve retina dekolmanı. Sağlık alanında da bir çığır açması beklenen akıllı kontakt lenslerin, yaşanılan genel göz problemlerini diğer lenslere kıyasla çok daha iyi bir şekilde çözüme ulaştıracağı belirtiliyor. Akıllı kontakt lensler, diyabetik bir hastanın gözyaşındaki glikoz seviyesi veya glokom hastalarındaki göz içi basınç gibi fizyolojik parametreleri izlemek için kablosuz bir çip veya minyatür bir sensör taşıyabilecekler. Kullanıcısı tarafından kolaylıkla takılıp çıkarılabilen akıllı lensler de göz küresine yerleştirilerek normal kontakt lensler gibi rahatlıkla kullanılabilir.

Wisconsin Üniversitesi araştırmacıları, hipermetropluğun tedavisi amacıyla akıllı bir lens geliştirdi. Fil balığının retinasını taklit ederek milisaniye içinde otomatik odaklanan bir kontakt lens tasarlayan araştırma ekibi hipermetrop olan hastalar için umut oldu. Michigan Üniversitesi bünyesinde yürütülen bir çalışmada ise bilim insanları, özellikle askerlere yönelik termal görüntüleme kullanarak karanlıkta görme olanağı sağlayan bir kontakt lens geliştirmeyi hedefliyor. Bu teknoloji tüm ışık spektrumunu toplayabilmek için grafen adı verilen tek bir karbon atomu tabakası kullanıyor. Ayrıca İsviçre Federal Teknoloji Enstitüsü kullanıcının yakınlaştırma özelliği kullanabileceği bir kontakt lens projesi üzerinde çalışıyor.

Artırılmış gerçeklik ve gelişmiş kamere sistemlerinin de kullanılmasıyla akıllı lensler askeri ve güvenlik alanları ile tıp, alışveriş ve üretim gibi hayatın pek çok alanında yer alacak. Ayrıca vücudun yaşamsal değerlerinin acil bildiriminde ve uzun vadeli hastalıkların izlenmesinde de kullanılabilecek. Birçok alanda hayatımızı kolaylaştırması beklenen akıllı lenslerin gelecekte daha da gelişmiş özelliklere sahip olması bekleniyor.

Benzer Yazılar