Son dönemlerde sıkça gündemde yer alan nükleer pil teknolojisi önümüzdeki yıllarda hayatın odak noktasında yer alacak gibi görünüyor. Neredeyse tüm cihazlarda kullanılan pil teknolojisi herkes tarafından geliştirilmek istenen bir konumda. Peki bu yeni teknoloji, hiç bitmeyen bataryalar ortaya çıkarabilir mi? Açıkçası günümüzde kullanılan batarya teknolojileri bu konuda henüz istenen seviyede değil.

Akıllı telefonlardan elektrikli otomobillere kadar neredeyse her alanda pil teknolojisi kullanılıyor. Elektrik ile çalışmayan nesnelerin sayısı yok denecek kadar az. Bu durum tüm dünya genelinde aynı zamanda batarya sorununun ortaya çıkmasına neden oluyor.

Bilim insanları ve araştırmacılar tarafından devam eden çalışmalar sonucunda bazı yeni batarya türleri ortaya çıkarıldı. Bu bataryalardan en önemlisi hiç şüphesiz nükleer pil denilen sistemlerdir. Nükleer piller enerjiyi iki farklı şekilde dönüştürüyor. Termal dönüştürücüye sahip olan bu piller nükleer bozulma ile oluşan ısıyı elektriğe dönüştürüyor.

Nükleer pil ile birlikte yapılan çalışmalar bazı farklı sonuçları ortaya çıkardı. Mesela önceden sadece termal olan dönüştürücüler kullanılıyordu. Şimdi ise termal olmayan dönüştürücüler ortaya çıktı. Bu dönüştürücüler sayesinde nükleer bozulma ısıya dönüşmeden önce radyasyonlar enerji haline getiriliyor.

Hem askeri hem de ticari uygulamalarda bu tür piller tercih edilebiliyor. Özellikle zorlu çevre koşulları bu tür pil teknolojilerini çok daha önemli hale getiriyor. Uzay aracı, kalp pilleri, su altı sistemleri ve dünyanın uzak bölgelerinde devam eden bilimsel çalışmalar nükleer pil sistemlerini neredeyse zorunlu hale getirdi.

Her ne kadar olumlu bir teknoloji gibi görünse bile bazı tehlikeleri de yok değil. Bu teknolojiyle üretilen pillerin kullanımında açığa çıkan radyasyonun vücut tarafından emilmesi önemli sağlık sorunlarına neden olabilir. Bu sebeple bilim insanları öncelikle çok daha çevreci nükleer bataryalar üretme konusunda çalışmalar yapmak amacında.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here