Dergi Röportajları - Söyleşi AKINSOFT 26 Mayıs 2021 (0) (1408)

Op. AHMET NECCAR NCR İnternational Yönetim Kurulu Başkanı Röportajı

NCR Hospital hakkında bize bilgi verebilir misiniz? Sizin NCR Hospital bünyesinde göreviniz nedir?

NCR İnternational Hospital 2015 yılında açıldı 1995 yılında Hayat Hastanesi bünyesi ile bu yolculuğa başlamıştık. NCR İnternational Hospital‘da bunu taçlandırdık. Gelişmiş cihazlarla donatılmış olup 2 Kalp Damar Cerrahisi ve 7’si tüm cerrahiler için kullanılan toplamda 9 ameliyathanesi bulunmaktadır. Bu ameliyathanelerde her türlü cerrahi müdahale yapılmakta olup ayrıca mikro cerrahi, bariatrik cerrahi, metobolik cerrahi, TİP 2 diyabet cerrahisi ve obezite cerrahisi operasyonları başarılı bir şekilde gerçekleşmektedir. 30 adet erişkin yoğun bakım, 8 koroner yoğun bakım yatağı ve 45 adet yeni doğan yoğun bakım bulunmaktadır.

NCR Hospital marka değeri yüksek bir kurum. Markanızı değerli ve ayrıcalıklı kılan özellikler nelerdir?

Teknolojik altyapısı, en son modern cihazlarla donatılmış olması, güler yüzlü ve deneyimli sağlık personellerimiz ile doktor ve hasta ilişkilerimizin son derece anlayışlı olması hizmet kalitemizi yükseltmektedir.

AKINROBOTICS ile nasıl tanıştınız? Bize bu süreci anlatabilir misiniz?

AKINROBOTICS ile internet üzerinden tanıştık. Gaziantep’in Kurtuluşu’nun 99. Yılı münasebetiyle Kasım ayında il genelinde ilk defa yapılan Gaziantep ve Milli Mücadele konulu bir resim yarışması düzenledik. Pandemi süresinde bulunduğumuz için çocuklarımız nasıl mutlu olur diye fikirler üretirken internette Mini Ada ile tanıştık. Verdiğimiz hediyeler ile birlikte Mini Ada çocuklarımız için sürpriz oldu. Adanın çocuklarla buluşması muhteşemdi. Hastane ziyaretlerimiz sırasında çocuklarımızın yüzündeki mutluluk her şeye bedeldi. Bu arada yatan hastalarımızı unutmamamız lazım. Mini Ada ve aralarındaki diyalog ömür boyu hatırlanacak bir hatıra olmuştur.

Türkiye’deki robot teknolojilerinin gelişimi ve gelecek hakkında ne düşünüyorsunuz?

Hayaller olduğu müddetçe başarıya ulaşılır. Robotlar bundan uzun yıllar önce sadece filmlerde izlediğimiz yapay zekalardı. Şimdi ise robotlar endüstri sektöründe kilit rol oynamaktadır. Üretim maliyetlerinin düşürülmesi iş gücünün uzatılması hızlı ve pratik çözümlerle gelecek yıllarda yaşamımızda yerini alacaktır.

Bu teknolojik gelişmelerin sektörünüze sağladığı katkılar sizce neler olabilir? Hastanenizde yapay zeka temeli olan cihazlar kullanıyor musunuz? Bu cihazların vermiş olduğunuz hizmetlere etkisi neler?

Bizlerinde kullandığı yapay zeka destekli uygulamalar doktor ve hasta arasındaki iletişimi kolaylaştırmaktadır. Biz de hastanemizde yapay zeka temeli olan cihazlar kullanıyoruz. Hastanemizde Kardiyoloji, Radyoloji bölümlerinde kullandığımız yapay zeka tabanlı uygulamalar akıllı teşhis sistemlerinde avantaj sağlamaktadır. Ayrıca kullandığımız Chat Bot uygulaması ve telefona uyumlu destek uygulamalarıyla özellikle pandemi döneminde doktor ve hasta ilişkisi kolaylaşmıştır.

Mini ADA ile yakından tanıştınız. Robotumuzu ve AKINROBOTICS ailesini nasıl buldunuz? Organizasyonunuz süresince Mini ADA ile birlikte olmak size neler kazandırdı?

Bu süreç içinde uyumlu bir şekilde çalıştık. Mini Ada ve AKINROBOTICS ailesinden son derece memnun kaldık. Mini Ada projemizde bize destek oldu. Ödül töreninde çocuklarımızın mutluluğu daha sonra ise yatan katlar ve poliklinik katlarında hasta ziyaretlerimiz sırasında oluşan mini diyaloglar çok güzeldi. Bildiğiniz gibi hastaneler stresli ortamlardır ama hastalarımızın tebessümleri dünyalara bedeldir.

AKINROBOTICS robotlarını kiralamak isteyenlere neler söylemek istersiniz?

Ürettikleri projelerle kombine ederek mevcut projelerine rahatlıkla katkı sağlayacağını ve kendilerine yön çizeceğini belirtmek isterim.

NCR Hospital olarak INOVAX okuyucularına iletmek istediğiniz bir mesajınız var mı?

Biz resim yarışması projemizde ve hasta ziyaretlerimizde Mini Ada ile mutlu olduk. Resim yarışması ödül törenimizde çocuklarımızın mutluluğunu ifade etmek mümkün değildi. Zaten çocuklarımızın gözlerine baktığımızda en güzel şey onların masumiyetidir. Her fikre ve yeniliğe açık olmak gerekir. AKINROBOTICS ülkemizde ilk ve tek yerli yapay zeka robotlarını ürettiği için desteklenmesi gerekir. Diğer projelerimizde buluşmak üzere…

Benzer Yazılar