INOVAX: Türkiye'nin Bilim ve Teknoloji Dergisi

Bilim Kurgu Gerçeğe Dönüştü: Uçan Araba İlk Şehirlerarası Uçuşunu Yaptı

Slovakya’da üretilen uçan araba ilk şehirlerarası uçuşunu gerçekleştirdi. Slovakya merkezli bir teknoloji şirketi tarafından üretilen uçan araba “AirCar”, ilk şehirlerarası uçuşunu Nitra ve başkent Bratislava arasında gerçekleştirdi.

Slovakya’da uçan araba çalışmaları bir ileri boyuta taşındı. Profesör Stefan Klein tarafından tasarlanan, Slovakya merkezli teknoloji şirketi tarafından üretilen uçan araba “AirCar”, ilk şehirlerarası uçuşunu başarıyla tamamladı. AirCar’ın 28 Haziran’da Nitra kentindeki uluslararası havaalanından başkent Bratislava’daki uluslararası havaalanına 35 dakikalık uçuş gerçekleştirerek uçan araba teknolojisinde önemli bir kilometre taşı kaydettiği belirtildi. Şirket tarafından yapılan açıklamada, AirCar’ın inişten sonra yalnızca bir düğmeye basılarak 3 dakikadan kısa bir sürede spor arabaya dönüştüğü ve tasarlayıcı Prof. Stefan Klein ile şirketin kurucu ortağı Anton Zajac tarafından Bratislava şehir merkezine götürüldüğü, seyahat süresini 2 kat azalttığı ifade edildi. Sivil Havacılık Otoritesi gözetiminde, AirCar’ın dönüşler ve manevra kabiliyeti testleri de dahil olmak üzere 40 saatin üzerinde test uçuşu gerçekleştirdiği aktarıldı. Şehir trafiğinde bir şeride sığacak kadar yer kaplayan AirCar, uçak moduna geçtiğinde ise kanatlarını açıyor ve sadece 2 dakika 15 saniyede uçuşa hazır hale geliyor. 2.500 metre yüksekte 1.000 kilometre menzile sahip araç kalkış ve iniş için pist benzeri bir yola ihtiyaç duyuyor. Havada 170 km/sa hıza ulaşabilen AirCar’ın ayrıca 200 kilogram yük taşıma kapasitesi bulunuyor.

“Bilim kurguyu gerçeğe dönüştürdü”

Bratislava’da AirCar’ın kokpitinden çıktıktan sonra konuşan Profesör Klein, “Bu uçuş, ulaşım araçlarında yeni bir çağı başlatıyor” dedi. Şirketin kurucu ortağı Zajac ise, “AirCar artık yalnızca bir konseptin kanıtı değil, 8 bin 200 feette hızla uçarak bilim kurguyu gerçeğe dönüştürdü” ifadelerini kullandı.

Yaklaşık bin kilometrelik seyahat menziline sahip AirCar’ın otonom yolculukların yanı sıra ticari taksi olarak da kullanılması bekleniyor. Aracın kanatları açılıp kapanabiliyor ve arkasında sabit bir pervanesi bulunuyor.

Mobil Sürümden Çık