Uzay AKINSOFT 28 Haziran 2021 (0) (210)

Çin’in Mars keşif aracından ilk ses paylaşıldı

Çinli Mars gezgini, Mars rüzgarlarını ve yüzeye inerken robotun çıkardığı sesleri kaydetti. Özel bir kayıt cihazı ile toplanan sesler Çin Uzay Ajansı tarafından paylaşıldı.

Çin geçtiğimiz mayıs ayında Zhurong adlı ilk gezegenler arası gezici gemiye yüklenen Tianwen-1 sondası ile Mars yüzeyine inen üçüncü ülke olmuştu. Yeni yayınlanan kayıtlarda aracın Kızıl Gezegen’deki hareketlerine dair seslerinin yanı sıra Mars rüzgarları duyulabiliyor.

Çin’in Tianwen-1 misyonu geçen temmuz ayında Mars’a doğru yola çıktı ve 10 aylık bir yolculuğun ardından gezegenin kuzey yarımküresinde Utopia Planitia adlı bir bölgeye inmişti. Zhurong gezgini, keşiflerine başlamak için tozlu yüzeye yuvarlanmadan önce yaklaşık bir hafta boyunca çevresini inceleyerek ve araçlarını kontrol ederek iniş modülünde kaldı. Çin Ulusal Uzay İdaresi tarafından toplanan ve devlet tarafından finanse edilen yayıncı CCTV tarafından paylaşılan kayıtlar, gezicinin Mars’ta merak uyandıran yeni bir ışık altında hayata başladığını gösteriyor. Bir başka kayıt ise, Zhurong’un hareket halindeki ilk görsellerini ve gezicinin Mars yüzeyinde ilk izlerini gösteriyor. Bu kayıtlar Zhurong’un 22 Mayıs’ta ilk iniş esnasında oluşturuldu.

Yaklaşık iki aydır Mars yüzeyinde bulunan ve iniş yaptığı tarihten bu yana Mars yüzeyinde çalışan Zhurong toplamda 236 metre (774 ft) mesafe kat etti. Altı tekerlekli Zhurong gezgini, Kızıl Gezegeni incelemek için kameralar, bir yüzey altı radarı, manyetik alan dedektörü ve diğer bilimsel araçları kullanacak.

Çin Kızıl Gezegende gezici kullanan ikinci ülke konumunda. Sovyetler Birliği 1971’de Mars’a bir çift gezici göndermiş ama sadece 20 saniye sonra iletişim kesilmişti.

Benzer Yazılar