INOVAX: Türkiye'nin Bilim ve Teknoloji Dergisi

Dünyanın en büyük yeşil hidrojen projesi açıklandı

Kazakistan’ın uçsuz bucaksız bozkırlarına yerleştirilecek ve yılda yaklaşık üç milyon ton yeşil hidrojen üretecek proje yaklaşık 45 gigawatt rüzgar ve güneş enerjisi üretimi sağlayacak. Bu devasa yeşil hidrojen projesi şu anda planlanmakta olan veya devam eden projelerin en büyüğü.

Geliştirilme aşamasında olan proje Alman Svsvind tarafından mayıs ayında Kazak hükümetine sunuldu ve ardından Kazakh Invest National Company JSC ile bir mutabakat zaptı imzaladı. Projenin mühendislik, tedarik ve finansman aşamalarının ardından başlayacak inşaat ve devreye alma aşamalarının yaklaşık beş yıl sürmesi bekleniyor.

Peki bu devasa proje için belirlenen yer neden Kazakistan? Tamamı karayla çevrili bu büyük Orta Asya devi, kilometrekareye sadece yedi kişi ile gezegendeki en büyük dokuzuncu ve aynı zamanda en az nüfuslu 18. ülkedir. Kazak bozkırlarının uçsuz bucaksız ovaları, Pakistan’dan daha büyük bir alan olan ülkenin üçte birini kaplıyor. Bu nedenle çok rüzgarlı yerler olmasa bile, yenilenebilir enerji üretimi için bol miktarda açık alana sahip. Konumu itibariyle Asya veya Avrupa’ya ihracat yapmak için oldukça uygun ve hidrojeni yurt içinde kullanabilecek yerel amonyak, çelik ve alüminyum endüstrileri var.

Kazakistan büyük ölçüde petrol ve ham petrol ihracatına dayalı ekonomisiyle Orta Asya’nın en müreffeh ülkesi. Ayrıca, dünya önümüzdeki birkaç on yıl içinde karbondan arınmaya çalışırken, şu anda fosil yakıt ihracatına bağımlı olan herhangi bir ülkenin önceden plan yapması gerekiyor.

Mobil Sürümden Çık