Biyoteknoloji AKINSOFT 29 Haziran 2021 (0) (192)

Dünyanın ilk geçici kalp pili yapıldı

Bilim adamları, kalp ameliyatı geçiren hastaların yükünü büyük ölçüde azaltabilecek bir buluşa imza atarak, vücuttan çıkarılması gerekmeyen yeni bir tür geçici kalp pili geliştirdiler. Dünyada bir ilk olan cihaz, işlevini tamamladıktan sonra vücutta zararsız bir şekilde çözülebiliyor.

Northwestern ve George Washington üniversiteleri bilim insanları tarafından geliştirilen yeni cihaz, bir yaralanma veya kalp ameliyatı sonrasında kalp atışını normale döndürmek için tasarlanmış bir tür geçici kalp pili. Kalp kasına elektrotların dikilmesini içeren ve harici bir kutuya bağlanan normal geçici kalp pillerinin, normal ritim geri yüklendikten günler veya haftalar sonra cerrahi müdahale ile çıkarılması gerekiyor. Bu süreçte ise enfeksiyonlar, kan pıhtıları, hasarlı doku gibi nadir fakat ciddi komplikasyonlar ve hatta tellerin yara dokusuna saplandığı görülebilir.

Bilim insanlarının buluşu çözünebilir pil ise, yarım gramdan daha hafif ve 250 mikron kalınlığında, tamamen biyouyumlu bir cihaz. Bir dizi entegre elektrotun, NFC aracılığıyla harici bir antenden kablosuz olarak enerji çeken bir elektrik sinyali ile kalbe implante edilebilir. Bu büyük piller, teller veya sert donanım gerekmediği ve implantın tüm bileşenlerinin beş ila yedi hafta boyunca vücut sıvılarında doğal olarak emilebileceği anlamına gelir.

Northwestern Medicine’de kardiyolog ve araştırmanın eş başkanı olan Dr. Rishi Arora, “Enfekte olup yerinden çıkabilen teller kullanmak yerine, bu kurşunsuz biyouyumlu kalp pilini implante edebiliriz. Devre doğrudan kalbin yüzeyine yerleştiriliyor ve onu uzaktan etkinleştirebiliyoruz. Haftalar boyunca, bu yeni kalp pili türü kendi kendine çözünüyor ve böylece kalp pili elektrotlarının fiziksel olarak çıkarılması ihtiyacı ortadan kalkıyor. Bu, ameliyat sonrası hastalar için potansiyel olarak büyük bir zaferdir.” diyor.

Bilim adamları şimdiye kadar cihazı farelerin, sıçanların, tavşanların ve köpeklerin kalplerinde ve insan modellerinde test etti ve farklı boyutlardaki kalpleri hızlandırmada etkili olduğunu kanıtladı. İlginç bir şekilde, çözünme hızı bileşimi ve kalınlığı ile kontrol edilebilir ve bu da ekibin kalp pilinin tam olarak kaç gün çalıştığını belirlemesine olanak tanıyor.

Cihazın geliştirilmesine öncülük eden Northwestern’den John A. Rogers, “Kalbin içine veya yakınına yerleştirilen donanım, enfeksiyon ve diğer komplikasyonlar için risk oluşturuyor. Kablosuz, geçici kalp pillerimiz, cerrahi ekstraksiyon prosedürleri için perkütan elektrot tellerine olan ihtiyacı ortadan kaldırarak geleneksel geçici cihazların önemli dezavantajlarının üstesinden geliyor ve böylece hasta bakımında daha düşük maliyetler ve daha iyi sonuçlar için potansiyel sunuyor. Bu olağandışı cihaz türü, geçici pacing teknolojisinin geleceğini temsil edebilir.” diyor.

Benzer Yazılar