Bilim Tekno Haber AKINSOFT 23 Haziran 2021 (0) (248)

Dünya’nın Isıyı Tutma Miktarı İki Kat Arttı

Dünya’nın Güneş’ten gelen ısıyı tutma miktarının 14 yılda iki kat arttığı belirtildi. ABD Havacılık ve Uzay Ajansı (NASA) ve Ulusal Okyanus ve Atmosfer Dairesi (NOAA), Dünya’nın Güneş’ten gelen enerjiyi tutma miktarının daha önce benzeri görülmemiş bir şekilde artarak 2005-2019 yılları arasında ikiye katlandığını açıkladı.

NASA ve NOAA tarafından hazırlanan ortak raporda, uydu verilerinden hareketle Dünya’nın Güneş’ten gelen enerjinin ne kadarını ısı formunda tuttuğu ve ne kadarını uzaya geri saldığı ölçülerek arasındaki fark ortaya konuldu. “Enerji dengesizliği” olarak da bilinen ısı tutumunun 2005 ile 2019 yılları arasında iki katına çıktığı vurgulanan rapora göre bu durumun hava, kara ve okyanusların hızlıca ısınmasına neden olduğuna vurgu yapıldı.

Dünya’nın Güneş’ten metrekare başına yaklaşık 240 vat enerji aldığı belirtilen raporda, 2005 yılı ölçümlerinde bunun yaklaşık 239,5’ini dünyanın uzaya geri yaydığı görülürken, metrekare başına yarım vatlık enerji dengesizliğinin 2019’da yaklaşık 1 vata çıktığının tespit edildiği belirtildi.

Atmosferde artan sera gazlarının yanı sıra bulut örtüsü ile denizlerdeki buz tabakasının azalmasının ve güneş ısısını tutan su buharlaşmasındaki artışın söz konusu bu enerji dengesizliğine sebep olduğu kaydedildi.

Dünya hızla ısınıyor

Raporun baş yazarı NASA bilim adamı Norman Loeb, “Artışın büyüklüğü eşi benzeri görülmemiş bir şey. Dünya beklenenden daha hızlı ısınıyor” değerlendirmesinde bulundu. Dünya’da absorbe edilen ısının tahmin edilemeyecek kadar büyük olduğuna işaret edilen raporun ortak yazarı, NOAA’dan Gregory Johnson ise söz konusu enerji artışının her saniyede Hiroşima’ya atılan 4 atom bombasına veya dünyadaki her insanın aynı anda 20 elektrikli çaydanlık kullanmasına eşdeğer olduğunu ifade etti.

Loeb ve Johnson, dünyadaki enerji dengesizliğinin bu şekilde devam etmesi halinde gelecek yıllarda sıcaklığın daha da artmasının ve iklim değişikliğinin toplumların yaşamını etkileyecek şekilde kendini göstermeye başlamasının beklendiği uyarısında bulundu.

Benzer Yazılar