Bilim Tekno Haber AKINSOFT 24 Haziran 2021 (0) (224)

T-Rex yavaş mı yürüyordu?

Hollandalı bilim insanları, Tyrannosaurus Rex’in varsayılan yürüyüş hızının ne olabileceğini hesapladı. Bilgisayar modellemesi T-Rex’in yavaş yürüyen biri olduğunu gösteriyor.

Bir hayvan ileriye doğru adım atarken, vücudunun kütle merkezinin konumu da aynı şekilde ritmik olarak ileri geri hareket eder. Çoğu yaratık, mümkün olduğu kadar az enerji harcamak için hızlarını bu ritme uydurur. İkincisi, ağırlığın vücudun farklı bölgelerine dağılımı gibi faktörler tarafından belirlenir.

Yürüyen tüm hayvanların ortak bir yanı vardır- tercih ettikleri yürüme hızları büyük ölçüde “rezonans” olarak bilinen şey tarafından belirlenir. Yürüme hızının kütle değiştirme ritmiyle bu bilinçsiz senkronizasyonuna rezonans denir ve normal hızınızda yürümenin alışılmadık derecede yavaş bir hızda yürümekten daha kolay olmasının nedeni budur. Vrije Universiteit Amsterdam’dan Prof. Knoek van Soest ve Utrecht Üniversitesi’nden Prof. Anne Schulp ile birlikte çalışan Vrije insan hareketi bilimleri öğrencisi Pasha van Bijlert, bir T-Rex için rezonansın meydana gelme hızını belirlemek için yola çıktı. Bunu yapmak için bilim adamları, şu anda Hollanda Ulusal Doğa Tarihi Müzesi’nde sergilenen yetişkin bir dişi Tyrannosaurus Rex’in iskeletine dayanan bir 3D bilgisayar modeli oluşturdular. Ana gövdesine dijital olarak kasları ve organları eklemekle kalmadılar, aynı zamanda her adımda ileri geri sallanan devasa kaslı kuyruğunun asma köprü gibi sallanmasına da izin verdiler.

Takımın biyomekanik analizine dayanarak, hayvanın 4,6 km/s (2,9 mph) hızla yürümeyi tercih edeceği tahmin edildi. Bu aslında yetişkin insanların tercih ettiği yürüme hızına yakındır ve bu hız yaklaşık 5 km/s (3,1 mph)’dir.

Van Bijlert, “Zaten dinozorların yürüme hızını araştıran bazı çalışmalar vardı, ancak çoğunlukla bacaklara baktılar ve kuyruğu görmezden geldiler- dinos’u bu kadar benzersiz yapan şey bu” diyor. “Genellikle çok daha yüksek yürüme hızları buldular. Bizim hesapladığımız daha düşük ama diğer hayvanlarınkine benziyor.”

Araştırmayla ilgili bir makale yakın zamanda Royal Society Open Science dergisinde yayınlandı. Ve ilginç bir yan notta, 2020’de yapılan bir Kuzey Amerika araştırması da benzer şekilde anatomisine dayanarak T-Rex’in koşmaktan çok yürümek için tasarlandığını belirledi.

Benzer Yazılar