Bilim İnstagram AKINSOFT 12 Temmuz 2021 (0) (46)

DARPA’dan beyni taklit eden kamera teknolojisi

DARPA insan beynini taklit eden kamera teknolojisi geliştirmeyi amaçlıyor. DARPA, insan beyninin bilgiyi nasıl işlediğini taklit ederek bilgisayarlı görüş kameralarını daha verimli hale getirmek için tasarlanan Hızlı Olay Tabanlı Nöromorfik Kamera ve Elektronik (FENCE) programının başladığını duyurdu. Raytheon, BAE Systems ve Northrop Grumman tarafından yönetilen üç bilim insanı ekibi, daha az veri işlemesi, daha hızlı çalışması ve daha az güç kullanması gereken bir kızılötesi (IR) kamera sistemi geliştirmekle görevlendirildi.

Modern görüntüleme kameraları giderek daha sofistike hale geliyor, ancak aynı zamanda kendi başarılarının da kurbanı oluyorlar. Son teknoloji kameralar yüksek çözünürlüklü görüntüler yakalayabilir ve nesneleri büyük bir hassasiyetle izleyebilirken, bunu zaman ve güç gerektiren büyük miktarda veriyi işleyerek yaparlar.

DARPA’ya göre, görev masmavi bir gökyüzünde bir uçağı izlemek gibi bir şey olduğunda bu iyidir, ancak arka plan karmaşıklaşırsa veya askeri operasyonlarda sıklıkla olduğu gibi değişmeye başlarsa, bu kameralar kısa sürede boğulabilir.

FENCE programının yapmayı umduğu şey, beyin taklit eden veya nöromorfik devrelerin kullanımı sayesinde daha akıllı olay tabanlı kameralar tasarlamak. Bunların yaptığı, görüntünün alakasız kısımlarını göz ardı ederek işlenmesi gereken veri miktarını büyük ölçüde azaltmaktır. Olay tabanlı kamera, tüm sahneyi ele almak yerine yalnızca değişen piksellere odaklanır.

Bunu başarmak için, FENCE ekibi yeni bir düşük gecikme süreli, düşük güçlü, olay tabanlı kızılötesi (IR) odak düzlemi dizisi (FPA), eş zamansız bir Okuma Tümleşik Devre (ROIC) ve bir işleme katmanı üzerinde çalışıyor. ROIC ilgili uzamsal ve zamansal sinyallerin tanımlanmasına yardımcı olur. Karmaşık, değişen arka planların üstesinden gelmek için yeni dijital sinyal işleme ve öğrenme algoritmalarına da ihtiyaç duyulacaktır.

Sonuç itibariyle 1,5 watt’tan daha az güç kullanan bir FENCE sensörü olabilir. Yeni teknoloji, otonom araçlar, robotik ve IR arama ve izlemeyi içeren askeri uygulamaları hedeflediğinden, sensörlerin esnek ve uyarlanabilir olması gerekecek. FENCE programı hakkında konuşan program yöneticisi Dr. Whitney Mason, “Amaç, kameradan iletilen bilgi miktarını akıllı bir şekilde azaltabilen ve verileri yalnızca en alakalı piksellere kadar daraltan bir ‘akıllı’ sensör geliştirmektir” diyor.

Benzer Yazılar