Sosyal Medya AKINSOFT 27 Temmuz 2021 (0) (221)

Instagram Hikayelere Çeviri Özelliği Geldi

Instagram hikayeler için çeviri özelliğini kullanıma sundu.

Popüler sosyal medya uygulaması Instagram, son dönemlerde kullanıcılarına sunduğu yeni özelliklerle sıkça gündeme geliyor. Instagram şimdi de hikayeler kısmına eklediği çeviri desteğiyle gündemde. Uygulamaya getirilen bu özellik sayesinde kullanıcılar, hikayelerde yer alan yazıları desteklenen dillere çevirebilecek.

Son zamanlarda sıkça güncellemeler yayınlayan instagram diğer sosyal medya uygulamaları gibi kullanıcılarına yenilikler sunuyor ve üzerinde çalıştığı özellikler hakkında bilgilendirmelerde bulunuyor. İçerik filtreleme sistemi, hesaplar arasındaki geçişleri hızlandıracak olan widget özelliği ve güvenlik odaklı Security Checkup özelliği yakın zamanda tanıtılarak uygulamaya sunulan özellikler arasından bulunuyor.

Instagram şimdi ise takip edilen kullanıcıların hikayelerinde yer alan metinlerin çevirisini sağlayacak yeni bir özelliği kullanıma sundu. Daha önce kullanıma sunulan özelliklerden birçoğu reklam içeriklerine yönelik olurken, yeni duyurulan çeviri özelliği ise erişilebilirlik kategorisinde yer almasıyla öne çıkıyor.

Hikayelere metin çeviri özelliği

Sosyal medya devi instagram bu özellik sayesinde kullanıcılarına kendilerine yabancı bir dildeki yazıların çevirilerini hikayeden çıkmadan görebilme imkanı sunuyor. Otomatik olarak çalışan sistem siz hikayelerde dolaşırken yabancı dildeki metinleri algılıyor ve üst bölümde yer alan kullanıcı adının altına “çevirisine bak” ibaresi ekleniyor. Seçeneğe basıldığında hikayenin alt bölümünde bir pencere açılıyor ve bu ufak pencerede metnin orijinali ile çevirisi gösteriliyor. Varsayılan Instagram diliniz ne ise metnin o dile çevrileceğini hatırlatalım.

90’dan fazla dil destekleniyor

Esasında Instagram 2016 yılından bu yana yapılan paylaşımlar ile biyografi bölümü ve yorumlarda çeviri özelliğini kullanıyordu. Yeni eklenen bu özellikle artık hikayeler kısmında da çeviri özelliği kullanılabilecek. Dünyanın hemen hemen tüm bölgesinde kullanıma sunulan ve Arapça, Hintçe, Japonca, Portekizce ile Türkçe de dahil olmak üzere 90’dan fazla dili destekleyen özelliğin, uluslararası içerik paylaşımını kolaylaştırması amaçlanıyor.

Özellikle markaların ve içerik oluşturucuların dünya genelindeki takipçileriyle daha kolay iletişim kurmasının sağlanacağını belirten instagram yaptığı açıklamada, kullanıma sunulan özellik ile dil bariyerinin kalkacağını ve bu sayede kullanıcıların iletişim konusunda daha istekli olacağını değerlendiriyor.

Hikayelerdeki yabancı metinleri desteklenen diller dahilinde çeviren ve oldukça beğenilen bu özelliğin sesleri de çevirebilen bir versiyonu ise en azından şimdilik bulunmuyor.

Benzer Yazılar