İnternet AKINSOFT 28 Temmuz 2021 (0) (271)

İnternet Hızı En Düşük 10 Ülke

En düşük internet hızına sahip ülkeler…

Günümüzde internet artık tüm insanlığın olmazsa olmazları arasından. Özellikle son dönemlerde tüm dünyada yaşanan pandeminin de etkisiyle internet hayatımızda daha önce hiç olmadığı kadar fazla yer kaplar hale geldi. Öyle ki pandemi süreci şirketlerin iş modellerinde de değişikliğe gitmelerini ve uzaktan çalışma modeline geçmelerini beraberinde getirdi. Dolayısıyla sağlıklı bir internet bağlantısı iş ve sosyal hayatta en önemli unsurlardan biri olma özelliğini koruyor.

İnternet bağlantı hızınızın düşük seviyelerde olduğunu düşünün. Bu durumun ne kadar can sıkıcı ve büyük problemlere yol açabileceğini hepimiz biliyoruz. Yavaş bağlantı hızı, iş süreçlerinizin yönetiminden tutun da çevrimiçi videolar izleme ve oyun oynamaya kadar birçok konuda sorunlar yaşanmasına ve işlemlerin sağlıklı bir şekilde gerçekleştirilememesine neden olur.

En Yavaş İnternet Hızına Sahip Ülkeler Hangileri?

Gelişmiş olarak tanımlanan ülkeler, sahip oldukları teknolojik altyapı sayesinde daha hızlı internet ağına sahipler. Ancak dünya genelinde pek çok ülke bu imkana sahip değil. Bu ülkeler bulundukları gelişmişlik düzeyi, maddi yetersizlikler, altyapı sorunları ve siyasal sorunlar sebebiyle diğer ülkelere kıyasla çok daha yavaş internet hızına sahipler. Peki bu ülkeler hangi ülkeler? Bu yazımızda dünya genelinde en düşük internet hızına sahip ülkeleri inceledik.

Türkmenistan

İnternet hız ölçüm ve değerlendirme portalı Speedtest tarafından sunulan verilere göre hız listesinin son sırasında Türkmenistan yer alıyor. Sık sık internet kesintisinin yaşandığı Türkmenistan’ın internet hızı 4.19 Mbps.

Yemen

Zengin petrol kaynaklarına sahip olmasını yanı sıra zengin ülkelerle komşu olan ancak ülkede yaşanan iç karışıklıklar ve politik sorunlarla boğuşan Yemen’in internet hızı 4.84 Mbps.

Ekvator Ginesi

Afrika’nın en küçük ülkesi olan Ekvator Ginesi, internet hızında da gerilerde yer alıyor. Sahra Altı bölgesinde yer alan Afrika’nın bu en küçük ülkesinin internet hızı 5.73 Mbps olarak ölçülmüş.

Küba

Halkın internet kullanımına yönelik kararın 2019 yılında alındığı Küba’da Wi-Fi bağlantısının saat başı ücreti bir dolar internet hızı ise 6.24 Mbps.

Cezayir

En düşük internet hızına sahip ülkelerden biri de Cezayir. Sık sık kesintilerin yaşandığı ülkenin internet hızı 7.14 Mbps.

Sudan

İnternet bağlantısı konusunda ilginç yaptırım kararları olan ve hatta üniversite sınavlarında kopya çekilmesini engellemek için internet bağlantılarını günün erken saatlerinde kesme kararı alan Sudan’ın internet hızı 7.45 Mbps.

Demokratik Kongo Cumhuriyeti

Eski adı Zaire olan ve Afrika’nın en büyük ikinci ülkesi unvanına sahip olan Demokratik Kongo Cumhuriyeti’nin internet hızı 7.80 Mbps.

Gine

En düşük internet hızına sahip ülkeler listesinin 8. sırasında Batı Afrika Kıtası’nda yer alan Gine bulunuyor. Değerli maden kaynaklarına ve pek çok kahve türüne sahip olmasına karşın bu zenginliklerden yararlanamayan Gine’nin internet hızı 9.33 Mbps.

Burundi

Listenin 9.sırasında yer alan Burundi Afrika’nın hatta Dünyanın en fakir ülkelerinden biri olarak değerlendiriliyor. Burundi’nin internet hızı 9.54 Mbps olarak ölçülmüş.

Suriye

Hız listesinin 10.sırasında komşu ülke Suriye bulunuyor. 2011 yılından bu yana iç savaş yaşayan ve global indeks sıralamasında 171. Sırada yer alan ülkenin internet hızı 9.97 Mbps.

Peki ülkemiz hız sıralamasında ne durumda?
35.16 Mbps internet hızına sahip olan Türkiye, listenin orta sıralarında bulunuyor. Bu hız oranıyla Türkiye 180 ülke arasında 102. Sırada.

Benzer Yazılar