İnternet AKINSOFT 01 Temmuz 2021 (0) (223)

İnternetin Kaynak Kodları 5.4 Milyon Dolara Satıldı

www’nun kaynak kodu 5.4 milyon dolara NFT olarak satıldı. Satış dünyanın en büyük müzayede evi Sotheby’s tarafından gerçekleştirildi. Düzenlenen açık artırmada World Wide Web’in (www) mucidi Tim Berners-Lee, internetin açık kaynak kodunu NFT olarak 5,4 milyon dolara sattı.

Tim Berners-Lee tarafından ücretsiz olarak sunulan kod yaklaşık 10.000 satır uzunluğunda ve internetin temellerinden birini oluşturuyor. “Bu her şeyi değiştirdi” adlı NFT, Berners-Lee tarafından yazılmış dijital bir mektubun yanı sıra kodun yazıldığı sırada animasyonlu bir görselleştirmesini içeriyor. 23 Haziran’da başlayan açık artırmanın bitmesine az bir süre kala rakam 3,5 milyon dolara kadar yükselirken son 15 dakikada gelen tekliflerle kaynak kodlar 5,4 milyona dolara alıcı buldu. Sotheby’s tarafından yapılan açıklamada elde edilen gelirin Berners-Lee tarafından bazı vakıf ve kuruluşlara yardım için kullanılacağı belirtildi. Gerçekleşen bu satış bugüne kadar yapılan dijital sanat eserleri satışlarının en değerlileri arasında yer aldı. 5,4 milyon doları vererek açık artırmayı kazanan kişinin ismi ise açıklanmadı.

Açık artırmayı kazanan isim dilerse bu kodları kendi bilgisayarına indirebilecek ve yine isterse NFT olarak da internetten erişebilecek. İsmi açıklanmayan kazanan aynı zamanda Berners Lee’den, kaynak kodlarının etkisi ve yazım sürecinde yaşadıklarını anlatan bir mektup ile bir video kaydı ve bir de kodları içeren Lee’nin imzasını taşıyan poster alma imkanını elde etti.

Bugün her bir internet sitesinin adını yazmadan önce başına eklediğimiz www’nun yani World Wide Web protokolünün mucidi Tim Berners-Lee’nin modern interneti oluşturmak için 1980’li yılların sonunda araştırma laboratuvarı CERN’de üzerinde çalışmaya başladığı ve 1990-1991 yıllarında tamamladığı 9.555 satırlık orijinal kaynak kodlarının açık artırması büyük bir ilgi çekmişti.

Bugüne kadar en yüksek değerli NFT satışı Christie’s’de Amerikalı sanatçı Mike Winkelmann’ın eserinin 69,3 milyon dolara satılmasıyla gerçekleşti. Berners Lee’nin açık arttırması ise Twitter kurucusu Jack Dorsey’in ilk tweet’i için gerçekleştirilen 2,9 milyon dolarlık NFT satışını geride bıraktı.

Dijital varlıkların ve sanat eserlerinin satışında sıklıkla kullanılan, açılımı non-fungible token olan NFT teknolojisi, dijitale dönüştürülen varlıkların özgünlüğünün kolayca doğrulanması imkanı sağlıyor. Blockchain’de kayıtlı kendi verileri olan bir varlık türü olan NFT’ler, aynı zamanda takas edilemez tokenler olarak da biliniyor. Dijital olarak kullanılmaları dışında, fiziksel parçalar içinde kullanılabilen NFT dünyasında fotoğraflar, yazılı eserler, videolar, tweetler ve sanat eseri tablolar gibi farklı birçok şey NFT olarak satılabiliyor. Son dönemde NFT ile yapılan açık arttırmalar oldukça popüler konumda.

Benzer Yazılar