INOVAX: Türkiye'nin Bilim ve Teknoloji Dergisi

Twitter NTF Dünyasına Katılıyor

Twitter NFT piyasasına giriyor. Dünyanın en büyük sosyal medya mecralarından olan Twitter, resmi hesabından bir dizi NFT yayınlayacağını duyurdu. Türkçe karşılığı değişimi mümkün olmayan çip veya para olarak tanımlanan Non Fungible Token yani kısaca NFT, özgün ve tek olan, kendi türünden başka bir değerle takas edilemeyen anlamına geliyor.

Merakla beklenen yeni NFT koleksiyonu çarşamba günü Twitter resmi hesabından tanıtıldı. Twitter haberi “140 kankamıza 140 NFT” ifadesiyle takipçilerine duyurdu. Ayrıca, 59 milyondan fazla takipçisi olan platform resmi hesabının biyografi bölümüne “dropping NFTs all day (bütün gün NFT’leri düşürmek)” şeklinde bir ifade ekledi. Yedi parçadan oluşacak olan NFT koleksiyonu, Ethereum tabanlı NFT’lerin ticareti için popüler bir pazar yeri olan Rarible’da listelenecek.

Hatırlayacağınız üzere geçtiğimiz aylarda Twitter kurucusu Jack Dorsey ilk tweetini 2,9 milyon dolara satmıştı. NFt dünyasına hızlı bir giriş yapan Dorsey, ilk tweetinin tokenize edilmiş bir şeklini Cent platformu aracılığıyla yayınlamıştı. NFT’lere olan ilgisini daha önceleri açıklayan Dorsey, bu ilgisinin ise Bitcoin ile başladığını belirtmişti.

NFT koleksiyonu sosyal medya temalı

Genellikle Twitter eksenli göndermeleri içeren koleksiyonun bir bölümünde Jack Dorsey’in ilk tweetlerine atıfta bulunulurken diğer bölümü ise Twitter logosunun evrim sürecine odaklanıyor. Günlük 200 milyondan fazla aktif kullanıcısıyla Twitter dünyanın en çok kullanılan sosyal medya platformlarından biri. Dolayısıyla haberin ve koleksiyonun milyonlarca kullanıcıya saniyeler içinde duyurulması pek de zor olmadı. Sanat meraklıları etkinliği yakından takip ediyor.

Son günlerde tüm dünyada gündemde olan, dijital varlıkların ve sanat eserlerinin satışında sıklıkla kullanılan NFT teknolojisi, dijitale dönüştürülen varlıkların özgünlüğünün kolayca doğrulanması imkanı sağlıyor. Blockchain’de kayıtlı kendi verileri olan bir varlık türü olan NFT’ler, aynı zamanda takas edilemez tokenler olarak da biliniyor. Dijital olarak kullanılmaları dışında, fiziksel parçalar içinde kullanılabilen NFT dünyasında fotoğraflar, yazılı eserler, videolar, tweetler ve sanat eseri tablolar gibi farklı birçok şey NFT olarak satılabiliyor. NFT benzersizdir ve onu takas edebileceğiniz aynı değere sahip başka bir benzeri yoktur. Yani değeri yatırımcıları veya üreticileri tarafından belirlenen NFT’yi, bir benzeri olmadığı için başka bir dijital varlıkla değiştiremezsiniz. Bölünemeyen ve benzerinin üretilme ihtimali olmayan dijital varlık olarak tanımlanan NFT, bu yönüyle kripto paralardan çok farklı varlıklardır.

Mobil Sürümden Çık