İnternet AKINSOFT 26 Temmuz 2021 (0) (145)

Veri İletim Hızı Rekoru Kırıldı: Saniyede 319 Terabit

Araştırmacılar optik fiberler kullanarak veri aktarım hız rekoru kırdı.

En hızlı internet dünya rekoru, Japon mühendislerin optik fiberler aracılığıyla saniyede 319 Terabit veri aktarım hızına ulaşmalarıyla kırıldı. Rekor 3.000 km’den (1.864 mil) fazla fiber üzerinde belirlendi ve yapılan değerlendirmelere göre mevcut kablo altyapısıyla da uyumlu.

Bu aktarım hızının ne kadar inanılması güç bir hız olduğunu anlatmak zor. Bir yıldan daha kısa bir süre önce elde edilen 178 Tb/s’lik önceki rekorun neredeyse iki katı ve ondan önceki deneysel bir fotonik çiple ulaşılan 44.2 Tb/sn’lik rekordan da yedi kat daha hızlı. NASA dahi günümüzde sadece 400 Gb/sn’lik bir iletim hızına sahip ve sıradan tüketiciler için şu anda mevcut olan hızlar ulaşılan rekor rakamlarının çok uzağında. Japonya, Yeni Zelanda ve ABD’nin bazı bölgelerinde en hızlı ev internet bağlantılarının 10 Gb/sn’ye çıktığı biliniyor.

Rekora ulaşılan çalışma daha gelişmiş teknolojilerin eklenmesiyle mevcut fiber optik altyapı kullanılarak gerçekleştirildi. Kısaca değinmek gerekirse fiberlerin içinde veri taşıyan cam tüplerde standart tek çekirdek yerine dört çekirdek kullanıyorlar. Sinyaller, dalga boyu bölmeli çoğullama (WDM) adı verilen bir teknik kullanılarak aynı anda iletilen çoklu dalga boylarına bölünür. Daha fazla veri taşımak için nadiren kullanılan üçüncü bir “bant” eklenir ve çeşitli optik amplifikasyon teknolojileri kullanılarak mesafe uzatılır.

Sistem, farklı dalga boylarında 552 kanal üreten bir tarak lazeri ile başlar. Bu ışık daha sonra çift polarizasyon modülasyonundan geçirilir ve farklı sinyal dizileri oluşturmak için bazı dalga boylarını geciktirir. Bu sinyal dizilerinin her biri daha sonra optik fiberin dört çekirdeğinden birine beslenir.

Veriler, sinyali uzun mesafelerde güçlü tutmak için optik amplifikatörlerle karşılaşmadan önce yaklaşık 70 km (43,5 mil) optik fiberden geçer. Burada, Raman amplifikasyonu adı verilen ortak bir süreçten geçmeden önce, biri erbiyumda ve diğeri thuliumda katkılı iki yeni tip fiber amplifikatörden geçer. Sinyal dizileri daha sonra yeni bir optik fiber segmentine yönlendirilir. Bu işlemin tekrarlanması, ekibin 3,001 km’lik (1,864,7 mil) bir mesafe boyunca veri iletmesine izin verdi.

Dört çekirdekli optik fiber, koruyucu kaplama hesaba katıldıktan sonra standart tek çekirdekli fiber ile tam olarak aynı çapa sahiptir. Bu durum teknolojinin mevcut fiber optik altyapıya uygulanmasının nispeten basit olması gerektiği anlamına gelir.

Benzer Yazılar