INOVAX: Türkiye'nin Bilim ve Teknoloji Dergisi

Yapay zeka bazı tedavileri kolaylaştırabilir mi?

Yapay zeka teknolojisinde yaşanan gelişmeler, bazı hastalıkların tedavisinde çığır açabilir.

Her geçen gün teknolojide yeni gelişmeler yaşanıyor. Yapay zeka da bu gelişmelerin yaşandığı teknoloji alanlarından biri. Gerçekleştirilen son çalışmalarla elde edilen bulgular, yapay zekanın sağlık alanında ve özellikle bazı hastalıkların tedavisinde çığır açıcı gelişmeler yaşanabileceğine işaret ediyor.

Bu alanda son dönemde yapılan araştırmalar ve kaydedilen ilerlemeler sayesinde elde edilen bulgularla bilim insanları pek çok hastalığın tedavisine yönelik yeni ilaçların bulunabilmesinin gerçekleşebileceği üzerinde duruyor.

Canlı organizmaların temel yapı taşları olan proteinler insan vücudunun her hücresinde çok sayıda bulunuyor. Yapay zeka ise bir süredir bu insan vücudu tarafından üretilen bu proteinlerin yapılarını tahmin etme amacıyla kullanılıyor. Çünkü bu proteinlerin yapılarının incelenerek şekillerinin tespit edilmesi, tıbbi ilerleme kaydetmek açısından kritik öneme sahip. Fakat şimdiye kadar sınırlı sayılabilecek miktarda çalışmalar yapılabildi.

Protein üretimi için gerekli talimatlar insanlarda hücrelerin çekirdeğinde bulunan DNA’da yer alırken insan genomu olarak ifade edilen bu proteinlerin sayısı ise yaklaşık 20 bin. Proteinler, aminoasit adı verilen çok daha küçük yapı taşlarının zincirlerinden oluşuyor Biyologlar, genom proteinlerini “proteom” olarak tanımlıyor. Bilim insanları ve araştırmacılar insanlara ve diğer organizmalara ait yaklaşık 350 bin proteinin yapısını tahmin edebilmek için AlphaFold adlı bir program kullanıyor.

AlphaFold tarafından elde edilen sonuçları değerlendiren yapay zeka şirketi CEO’su Dr. Demis Hassabis yaptığı açıklamada “Bu çalışmanın, insan proteomunun bugüne kadar yapılmış en eksiksiz ve doğru resmi olduğuna inanıyoruz. Bu çalışmayı, yapay zekanın bilimsel bilgi durumunu ilerletmek için yaptığı en önemli katkı olarak görüyoruz ve bence bu, yapay zekanın topluma sağlayabileceği faydaların harika bir örneği. İnsanlığın bununla ne yapacağını görmek için çok heyecanlıyız.” İfadelerinde bulundu.

Yapısı tahmin edilen bu 350 bin protein arasında, insan vücudunda bulunan 20 bin proteomun yanı sıra aynı zamanda maya, koli basili, meyve sineği ve fare gibi bilimsel araştırmalarda kullanılan model organizmalar da bulunuyor. AlphaFold insan proteomundaki amino asitlerin yüzde 58’inin yapısına yönelik güvenilir bir tahminde bulunabildiği ifade edildi. Yüzde 35,7’sinin ise çok yüksek bir güven düzeyinde tahmin edildiği belirtildi.

Avrupa Moleküler Biyoloji Laboratuvarı’ndan Prof. Dr. Edith Heard çalışma hakkında “Bu bulgular, yaşam döngüsünün nasıl işlediğine dair bildiklerimiz açısından dönüm noktası niteliği taşıyor. Bunun nedeni de proteinlerin canlı organizmaların yapıldığı temel yapı taşlarını temsil etmesi” diyor.

Bu gelişmeler ve kaydedilen ilerlemeler ışığında bilim insanları, birçok hastalık için önümüzdeki süreçte yeni ilaç ve tedavi yöntemleri geliştirilebileceğini, iklim değişikliğine karşı dirençli yeni mahsullerin oluşturulabileceğini ve çevreye atılan plastik atıkları parçalayabilecek nitelikte enzimlerin üretilebileceğini belirtiyor.

Mobil Sürümden Çık