Yapay Zeka AKINSOFT 07 Temmuz 2021 (0) (278)

Yapay Zeka Tanımlanamayan Nesneler İçin Kullanılacak

Yapay zeka şimdi de tanımlanamayan nesnelerin tanımlanmasında kullanılacak. ABD tanımlanamayan uçan nesnelerin araştırmasında yapay zeka kullanacak. Özellikle son günlerde sıkça gündeme gelen gökyüzündeki tanımlanamayan cisimlerin yapay zeka kullanılarak tanımlanabileceği değerlendiriliyor.

Geçtiğimiz hafta bir rapor yayınlayan Amerika Birleşik Devletleri Ulusal İstihbarat Direktörlüğü raporda, havada görülen ve tanımlanamayan nesnelerin araştırılması için yapay zekadan yararlanılmasına yer verdi. Konuya dair detayların açıklanmadığı raporda bazı ihtimallere de değinildi. Bu ihtimallerden birisi bu nesnelerin bir tür kuş veya balon olabileceğine ilişkinken diğer ihtimalde ise doğal atmosferik olaylarla ilişkili olabileceğine değinildi. Raporda yer verilen üçüncü ihtimalde ise nesnelerin Amerika Birleşik Devletleri’nin yürüttüğü gizli projelerle ilgili olabileceği belirtildi. Diğer ihtimalde ise Çin ve Rusya gibi ülkeler tarafından geliştirilmiş olabilecek teknolojiler olabileceğine işaret edildi. Raporda değinilen son ihtimal yani beşinci ihtimal ise bu cisimleri şimdilik hiçbir şekilde tanımlayabilmenin mümkün olmadığıydı.

Yapay Zeka Çözüm Olabilir

Açıklanan raporda geçtiğimiz günlerde Pentagon tarafından paylaşılan görüntülere dair soru işaretlerini giderecek bir bilgi yer almasa da rapordaki bir ayrıntı dikkat çekiciydi. Bu dikkat çekici ayrıntıda henüz tanımlanamamış nesneleri tanımlamada yapay zekanın kullanılabileceği belirtiliyordu. Yapay zekanın ilk defa bu şekilde bir amaç için kullanılacak olması elbette büyük bir öneme sahip. Öyle ki bu durum yapay zekanın bundan sonra farklı alanlarda da kullanımını yaygınlaştıracağı gibi gelişimine de katkı sağlayacaktır.

Bu görsel boş bir alt niteliğe sahip; dosya adı Yapay-zeka_AI-1024x682.jpg

ABD Ulusal İstihbarat Direktörlüğü’nün yayınladığı raporda veriler yapay zekanın veriler arasındaki benzerlikleri tanımlamak amacıyla kullanılabileceği belirtildi. Tanımlanamayan nesneler için ABD’nin yapay zeka kullanması, gökyüzünde görülen ya da görüldüğü ileri sürülen nesneleri ve açıklanan UFO raporlarının insanlarda oluşan soru işaretlerini gidermesini sağlayacak ayrıntılı açıklamalar yapılmasına yardımcı olabilir.

Bilim insanların yaptığı analizlerle birçok ayrıntı ve bilgi ortaya çıksa da elde edilen veri miktarı arttıkça bu sürece ayrılan zaman ve analizin zorluğu da o kadar artıyor. Bu noktada yapay zeka, istenilen sonuca çok daha kısa sürede ulaşılmasını sağlayabilir. Büyük çaptaki verileri insanlara göre daha hızlı ve sağlıklı bir şekilde işleyerek doğru ve net sonuçlar elde edilmesini mümkün kılabilir.

Benzer Yazılar