Sosyal Medya AKINSOFT 13 Temmuz 2021 (0) (42)

YouTube’a yeni özellik mi geliyor?

YouTube yeni bir özelliği test ediyor. Dünyanın en popüler video paylaşım platformu YouTube kısa bir zaman önce farklı bir özelliği test etmeye başladı. YouTube’un, benzeri Instagram’da da kullanılan bir özelliği test ettiği iddia edildi.

YouTube son yıllarda kullanıcılarına sunduğu yeni özelliklerle adından sıkça söz ettiriyor. Popüler video platformu YouTube, kullanıcıların çok tartışacağı bir özelliği test etme kararı almış gibi görünüyor. Alınan karar ve test edilen bu özellik kapsamında YouTube kullanıcıları izledikleri bazı videoların beğenmem (dislike) sayılarını göremiyorlar. Neden böyle bir karar aldığına yönelik YouTube tarafından herhangi bir açıklamada yapılmadı.

Yeni özellik iddiası

Pek çok kullanıcının hoşuna gitmeyecek ve tuhaf olarak değerlendirilen bu özellik bir süredir Instagram’da kullanılıyor. Fakat Instagram’dan farklı olarak YouTube beğenileri gizlemek yerine beğenmeme özelliğine odaklanıyor. Ancak sadece YouTube değil tüm sosyal mecralarında kullanıcılar ve özellikle içerik üreticiler için beğenmeme sayıları da önemli. Öyle ki milyonlarca kullanıcı tarafından dislike almış ve bu nedenle tarihe geçmiş videolar mevcut.

Şimdilik özelliği masaüstü sürümü için kullanıma açan YouTube bu özelliği ilk olarak 2018 yılında yayımladığı YouTube Rewind 2018 videosunda uyguladı. Zaman içerisinde çok daha fazla kullanıcının deneyimine sunulması beklenen özelliğin içerik üreticilerine kendilerini geliştirmeleri ya da hatalarını düzeltmeleri imkanı sağlayacağını belirtenler de var.

Son yıllarda birçok sosyal medya platformu kullanıcı deneyimini en üst noktaya taşımak, daha fazla kullanıcı sayısına ulaşmak ve dolayısıyla daha fazla gelir elde etmek amacıyla pek çok yeni özelliği kullanıcılarına sunuyor. YouTube ise bu özelliği bazı kullanıcılar özelinde test etmeye başlamış gibi görünüyor. Şu an sadece web web sürümde görülebilen bu özellik, videolardaki beğenmeme (dislike) sayısını gizliyor. YouTube’un neden böyle bir özelliği test etiği ise henüz bilinmiyor.

Benzer Yazılar