Tekno Haber AKINSOFT 12 Ağustos 2021 (0) (123)

Dünyanın en güçlü camını geliştirdiler

Çinli bilim insanları, elmas kadar sert dünyanın en güçlü camını geliştirdiler.

Bilim adamları, malzemenin olağanüstü mekanik ve elektronik özelliklerinden dolayı güneş pillerinde kullanım alanı olabileceğini belirtiyor.

Çin’deki bilim adamları, elmas kristallerini kolaylıkla çizebilen, şimdiye kadar bilinen en sert ve en güçlü cam malzemeyi geliştirdiler.

Çin’de bulunan Yanshan Üniversitesi’nde görevli araştırmacılar, geçici olarak AM-III olarak adlandırılan yeni malzemenin “olağanüstü” mekanik ve elektronik özelliklere sahip olduğunu, “ultra yüksek” mukavemeti ve aşınması nedeniyle güneş pillerinde uygulamalar bulabileceğini kaydetti.

National Science Review dergisinde yayınlanan malzemenin analizi, sertliğinin 113 gigapaskal’a (GPa) ulaştığını, doğal elmas taşının ise aynı testte genellikle 50 ila 70 puan aldığını ortaya çıkardı.

Bilim insanları çalışmaya yönelik yaptıkları açıklamada, “Sonuç olarak ölçümlerimiz, AM-III malzemesinin elmasla karşılaştırılabilir ve bilinen diğer en güçlü malzemelerden üstün olduğunu gösteriyor” dedi.

Bilim insanlarına göre AM-III, hidrojene amorf silikon filmler gibi güneş pillerinde yaygın olarak kullanılan yarı iletkenlerle karşılaştırılabilir ayarlanabilir enerji absorpsiyon özelliklerine sahip.

Elmas kristallerinde, atomlarının ve moleküllerinin organize iç yapısı onların muazzam güçlerine ve sertliklerine katkıda bulunurken, AM-III’de araştırmacılar, moleküllerindeki düzen ve düzensizliğin bir kombinasyonunun onun garip özelliklerine yol açtığını keşfettiler.

Araştırmacılar, içi boş futbol topu benzeri karbon atomlarından oluşan malzemeler olan fullerenleri kullanarak, AM-III’ün en yüksek atom ve molekül sırasına sahip olduğu, değişen moleküler organizasyona sahip farklı türlerde camsı malzemeler üretti.

Bu molekül sırasını elde etmek için, bilim insanları fullerenleri ezdi ve bir araya getirdiler. Deney odasında yaklaşık 12 saat boyunca yaklaşık 25 GPa ve 1.200 santigrat derece yoğun ısı ve basınç uygulayarak malzemeyi soğutmak için eşit miktarda zaman harcadılar.

Bilim insanlarının gözlemlediği sırayı daha da arttırmak, atomların ve moleküllerin kaotik olmasını gerektiren yarı iletkenliği ve diğer özellikleri potansiyel olarak öldürebilir.

Araştırmacılar, “Bu tür ultra sert, ultra güçlü, yarı iletken amorf malzemenin ortaya çıkışı, en zorlu pratik uygulamalar için mükemmel adaylar sunuyor” ifadelerinde bulundu..

Benzer Yazılar