INOVAX: Türkiye'nin Bilim ve Teknoloji Dergisi

Fleets özelliği artık yok

Twitter Fleets artık kullanılamayacak.

Twitter tarafından kullanıma sunulan hikaye özelliği Fleets hedeflenen başarıya ulaşamadı ve kullanımdan kaldırıldı.

Twitter, Fleets olarak bilinen kısa ömürlü hikayeler özelliğini 2020 yılı Mart ayında test etmeye başlamış ve Kasım 2020’de kullanıma sunmuştu. Özellik istenilen ilgiliyi göremediği için dün itibariyle Twitter tarafından kaldırıldı.

Twitter, Fleets’i geçen yılın Mart ayında test etmeye başladı.

Instagram, Snapchat ve Facebook’un sunduğu hikayeler özelliğine rakip olması amacıyla Twitter tarafından uygulamaya konulan Fleets özelliğine veda edildi. 2020 yılının Mart ayında test edilmeye başlandığı duyurulan Fleets özelliği ilk etapta bazı ülkelerde kullanıma açılmış, geçtiğimiz Kasım ayında da özelliğin tüm dünyada kullanıma sunulduğu açıklanmıştı.

Twitter tarafından yapılan açıklamada kaldırılma nedeni olarak yeterli ilginin görülemediği belirtilen Fleets özelliği 3 Ağustos 2021 tarihi itibariyle resmen kaldırıldı.

Twitter açıklama yaptı

Twitter tarafından yapılan açıklamada Fleets’in insanların “Twitter’da sohbete katılırken kendilerini daha rahat hissetmelerine” yardımcı olacağının hedeflendiğini fakat Fleets ile Twitter’a katılanların sayısında beklenildiği gibi bir artış olmadığı belirtildi.

Popüler sosyal medya platformu Twitter tarafından yapılan paylaşımda şu ifadelere yer verildi:

“Twitter’ın tüm özelliklerini geliştiriyoruz ve herkese açık sohbete hizmet etmek için daha büyük, daha cesur şeyler deniyoruz. Kullanıcılarımız için neyin işe yaradığını değerlendireceğiz. Twitter kullanan kişilere daha iyi hizmet vermenin daha iyi bir yolu olduğunda sohbetlere katılmanın, geri bildirimleri dinlemenin ve yön değiştirmenin yeni yollarını oluşturmaya devam edeceğiz.”

Yapılan açıklamada ayrıca ileriye dönük olarak Fleets’ten öğrendiklerini, insanların “konuşmaya katılması” için başka yollar yaratmaya odaklanmak için kullanacağını belirten Twitter, “insanları Twitter’a katılmaktan alıkoyan şeyleri” ele almanın yeni yollarını bulacağını ifade etti.

Twitter geçtiğimiz ay yaptığı paylaşımlarda ağustos ayında Fleets özelliğinin kaldırılacağını duyurmuştu.

Fleets nedir?

2020 Kasım ayında getirilen bu Fleets özelliği, diğer sosyal medya uygulamaları olan Snapchat, Facebook ve Instagram’daki hikaye özelliğinin aynısıydı. Fleets, ana sayfa zaman akışının üzerinde görünüp kullanıcıya tamamen yeni bir yöntemle Twitter’ı kullanma ve o ana özel etkileşimde bulunma olanağı sağlıyordu. Fleets, anlık veya geçici düşüncelerin paylaşmasına olanak tanıyor ve 24 saat sonra gözden kayboluyordu.

Ocak ayı itibarıyla, ABD’deki Twitter kullanıcılarının sadece yüzde 7,7’si Fleets yayınladıklarını söyledi.

Twitter Ürün Başkan Yardımcısı Ilya Brown geçtiğimiz günlerde konuya ilişkin yaptığı açıklamada; “Fleets’lerin, daha fazla insanın Twitter’daki sohbete katılma konusunda kendilerini rahat hissetmelerine yardımcı olacağını umduk. Ancak Fleets’i herkese tanıttığımızdan beri, Fleets ile sohbete katılan yeni insan sayısında umduğumuz gibi bir artış görmedik.” İfadelerinde bulunmuştu.

Mobil Sürümden Çık