Uzay AKINSOFT 24 Ağustos 2021 (0) (104)

Güneş sisteminin kenarı yıldızlararası nesnelerle mi dolu?

Güneş sisteminin kenarı yıldızlararası nesnelerle mi dolu?

Bilim insanları, güneş sistemimizin kenarındaki Oort Bulutunun yıldızlararası nesnelerle dolu olabileceğini söylüyor.

Yeni haber, 2019’da Dünya’ya gelen ve başka bir güneş sisteminden geldiği tespit edilen bir kartopu olan Borisov’un gelişinin ardından geldi. Bu araştırmacıların gördüğü ilk ve tek yıldızlararası kuyruklu yıldızdı.

Ancak yeni bir araştırma, nesnenin nadir olmadığını ve yıldızlararası ziyaretçilerin ki sadece kuyruklu yıldızlar değil, aynı zamanda asteroitler ve diğer kırıntıların düşündüğümüzden çok daha yaygın olabileceğini öne sürüyor.

Gerçekten de yeni çalışma, güneş sistemimizin kenarındaki teorik bir döküntü kabuğu olan Oort Bulutunun, çevremizde başlayanlardan daha fazla yıldızlararası nesneye sahip olabileceğini öne sürüyor.

Harvard gökbilimcileri Amir Siraj ve Avi Loeb tarafından yapılan araştırma Kraliyet Astronomi Topluluğunun aylık Bildirimlerinde yayınlandı.

Harvard Astronomi Bölümü’nde lisans ve yüksek lisans öğrencisi ve çalışmanın baş yazarı Siraj, “İlk yıldızlararası kuyruklu yıldızın saptanmasından önce, güneş sistemimizde kaç tane yıldızlararası nesne olduğu hakkında hiçbir fikrimiz yoktu, ancak gezegen sistemlerinin oluşumuna ilişkin teori, kalıcı sakinlerden daha az ziyaretçi olması gerektiğini gösteriyor” diyor.

“Şimdi önemli ölçüde daha fazla ziyaretçi olabileceğini görüyoruz.”

Çalışmada bilim insanları, Borisov’un yolculuğu incelenirken onlardan alınan verileri kullanarak hesaplamalar yaptılar. Bu nedenle, tam olarak kaç tane yıldızlararası ziyaretçinin olabileceğine dair bir sürü belirsizlik var. Ancak kendi güneş sistemimize özgü olanlardan daha fazlasının olduğu açık görünüyor.

Siraj, “Diyelim ki bir gün boyunca bir mil uzunluğundaki demiryolunu izliyorum ve bir arabanın onu geçtiğini gözlemliyorum. O gün demiryolu bölümünü geçen arabaların gözlemlenen oranının mil başına günde bir olduğunu söyleyebilirim. Fakat gözlemin tek seferlik bir olay olmadığına inanmak için bir nedenim varsa örneğin, arabalar için yapılmış bir çift geçiş kapısını fark ederek o demiryolunu geçen arabaların oranı, o zaman bir adım daha ileri gidebilir ve genel hakkında istatistiksel sonuçlar çıkarmaya başlayabilirim.” dedi.

Araştırmacılar bugüne kadar yalnızca bir kesin yıldızlararası kuyruklu yıldız tespit edebildiler. Bu, büyük ölçüde, görmeleri çok zor olduğu için olabilir. Oort Bulutu, Güneş’ten 100 trilyon mil kadar uzaktadır ve kendi ışığını oluşturmaz, yani güneş sisteminin kenarında gözden uzakta saklanır.

Ancak araştırmacılar, Oort Bulutundan daha yakın olan ve bu nedenle görülmesi daha kolay olan nesneleri kullanarak verileri test etmeyi umuyorlar. Bilim insanları, tespit edilen asteroitlerle ilgili verileri inceleyebilecek, gerçekten yıldızlararası olup olmadıklarını ve henüz böyle tanınmamış olup olmadıklarını görebilecekler.

Gelecek yıl yapılması beklenen Vera C Rubin gözlemevinin lansmanı, bu çalışmaların çoğuna yardımcı olacak. Araştırmacılar, şu anda Şili’de inşa edilen bir teleskop tarafından çok daha fazla yıldızlararası ziyaretçinin tespit edileceğini ve gökbilimcilerin bu bilgileri kaç tanesinin güneş sistemimizde olabileceğini anlamak için kullanabileceklerini tahmin ediyor.

Benzer Yazılar