Sosyal Medya AKINSOFT 24 Ağustos 2021 (0) (147)

Instagram o özelliği kaldırıyor

Instagram ‘yukarı kaydır’ özelliğini kaldırıyor.

Sosyal medya platformu Instagram, hikayelerde bulunan ‘yukarı kaydır’ özelliğini kaldırıyor. Bu özelliğin yerine özelleştirilebilir nitelikte bir sticker özelliği getirilecek.

Instagram, hikayeler bölümünde yer alan ‘yukarı kaydır’ özelliğini kaldırma kararı aldığını açıkladı. 30 Ağustos itibariyle kaldırılacak özelliğin yerine gelecek özellik hakkında da detaylar açıklandı.

Bilindiği üzere Instagram, hikâyeler bölümünde uzun bir süredir ‘yukarı kaydır’ özelliğini kullanıcılarının kullanımına sunuyordu. Bu özellikle de kullanıcılar, hikayelerine ekledikleri bağlantılarla takipçilerini istedikleri alanlara yönlendirebiliyorlardı. Bu özelliği kullanmak için hikayeyi yukarı kaydırmak yeterliydi.

Şimdi ise Instagram, büyük bir değişikliğe giderek yukarı kaydırma özelliğini kaldırıyor. Yapılan açıklamaya göre 30 Ağustos’tan itibaren kullanımdan kalkacak olan özellik yerine tıklanabilir bir sticker getirilecek.

Özelleştirilebilir Stıcker

Yeni gelecek olan sticker özelliğiyle kullanıcılar, bağlantılarını sticker’a ekleyebilecekler. Dolayısıyla şimdi olduğu üzere takipçiler hikayelere eklenen bağlantılara ulaşmak için parmaklarını yukarı kaydırmak yerine sticker’a tıklayacaklar. Bağlantı eklenebilecek olan sticker, kullanıcı tarafından özelleştirilebilecek.

Instagram tarafından yapılan açıklamada bu değişikliğe sebep olarak “hikâye oluşturma deneyimini kolaylaştırma ve daha fazla yaratıcı seçenek sunma” ifadeleri kullanıldı.

Instagram, sticker özelliğini geçtiğimiz haziran ayında çeşitli kullanıcılarla denemişti. Instagram’ın eski ürün müdürü, konuya yönelik yaptığı açıklamada yapılan değişikliğin insanların platformu kullanma şekillerine daha çok uyduğunu belirtti. Yani instagram, sticker özelliğinin yukarı kaydır sistemine kıyasla çok daha efektif çalışacağını belirtiyor.

Yine bu değişiklikle kullanıcılar bağlantılı hikayelere de cevap verebilecekler. Mevcut yukarı kaydırma özelliğinde sadece bağlantıya gidildiğinden herhangi bir etkileşim söz konusu olmuyordu.

Özelliğin ilk etapta hangi hesaplara sunulacağı şu an için belli olmasa da ilk değerlendirmelere göre yine belli sayıda takipçi sayısına sahip hesapların kullanımına açılacağı belirtiliyor.

‘Yukarı kaydırma’ özelliğini sadece takipçi sayısı 10 bini aşan hesaplar kullanabiliyor. Özellikle pazarlama amacıyla oldukça sık kullanılan bu özellik 30 Ağustos itibariyle kaldırılıyor.

Instagram, 10 bini aşkın takipçisi olan kullanıcılar için ‘yukarı kaydır’ özelliğiyle birlikte bağlantılara yönlendirme özelliği sağlıyor. Yani bu sayede takipçiler hızlı bir şekilde web sayfalarına yönlendirilebiliyor. Pazarlama amacıyla oldukça fazla kullanılan bu özellik artık rafa kalkıyor. Yerine ise bağlantı tıklamaları olarak isimlendirilen yeni bir sistem geliyor.

Benzer Yazılar