Yapay Zeka AKINSOFT 11 Ağustos 2021 (0) (212)

Yapay zeka demansı tespit edebilir

Yeni AI programı, semptomlar gelişmeden bir gün önce demansı tespit edebilir. Algoritmanın, uzman nörologların bile tanımlayamadığı beyin hasarının erken belirtilerini tanıyabildiği düşünülüyor.

İngiltere Cambridge Üniversitesi’nde görevli bilim insanları yapay zekayı kullanarak demans hastalığını (bunama) bir günde teşhis edebilen bir sistem geliştirmeyi başardı.

Cambridge Üniversitesi’ndeki bilim adamları tek bir beyin taramasından sonra demans teşhisi koyabilen bir yapay zeka sistemini test etmeye başladılar. Araştırmacılara göre bu sistem, demansın yıllar boyunca sabit kalıp kalmayacağını, yavaş yavaş kötüleşip kötüleşmeyeceğini veya acil tedavi gerektirip gerektirmediğini anlayabilecek.

Tek bir beyin taramasından sonra potansiyel olarak bunama teşhisi koyabilen bu yapay zeka sistemi, bilim insanları tarafından klinik testlerden geçiyor.

Algoritma gördüklerini, durumu zaten bilinen binlerce hasta taramasıyla karşılaştırıyor.

Araştırmacılar, sistemin daha sonra uzman nörologların bile tespit edemeyeceği kadar karmaşık kalıpları tanıyabileceğine ve bunama hastalarının şu anda yıllar önce ve hatta semptomlar göstermeden önce tanımlanmasına izin verebileceğine inanıyor.

Sistemi oluşturan Cambridge Üniversitesi bilim adamı Profesör Zoe Kourtzi, “Erken müdahale edersek, tedaviler erken başlayabilir ve hastalığın ilerlemesini yavaşlatabilir ve aynı zamanda daha fazla hasarı önleyebilir” dedi.

Klinik öncesi testlerde, sistemin beyinde belirgin bir hasar belirtisi olmadığında bile bunama teşhisi koyabildiği gösterilmişti.

Şimdi, Cambridge’deki Addenbrooke Hastanesinde ve ülke çapındaki diğer hafıza kliniklerinde yapılan yeni denemeler, gerçek dünya ortamında çalışıp çalışmadığını test edecek.

Araştırmaya önümüzdeki yıl içinde yaklaşık 500 hasta katılacak ve sonuçlar gerektiğinde bir tedavi süreci hakkında tavsiyede bulunabilecek doktorlarına gidecek.

Araştırmayı yürüten danışman nörolog Dr Tim Rittman, sistemin tedavisi olmayan bir hastalığın tedavisi için “harika bir gelişme” olduğunu söyledi.

Çalışmayı “harika bir gelişme” olarak nitelendiren Dr. Tim Rittman: “Bu hastalık insanlar için oldukça yıkıcı etkilere sahip. Erken ve hızlı teşhis sayesinde insanların bu hastalıkla nasıl yaşayacağını, mücadele edebileceğini gösterebileceğiz ve ilerlemesini yavaşlatabileceğiz. Bence bu harika!” ifadelerinde bulundu.

Demans, Alzheimer da dahil olmak üzere hafızayı ve beyni etkileyen bir dizi hastalık için kullanılan ortak isim. Şu an demans hastalığını teşhis etmek için birkaç test ve tarama gerekiyor. Bu sistem sayesinde teşhis daha erken ve hızlı bir şekilde olabilecek; bu yüzden de hastalıkla mücadelede önemli bir adım atılmış olacak. Bugün dünyada 50 milyonu aşkın kişi demans (bunama) ile yaşıyor.

Benzer Yazılar