INOVAX: Türkiye'nin Bilim ve Teknoloji Dergisi

Yaşam barındırabilecek yeni ötegezegen sınıfı keşfedildi

Bilim insanları yaşam barındırabilecek Hycean dünyaları adını verdikleri yeni bir ötegezegen sınıfı tanımladı.

Bugüne kadar 4.400’den fazla ötegezegen keşfedildi ve oralarda yaşam olup olmadığı konusunda dikkatimizin çoğu Dünya benzeri gezegenlere odaklandı. Ancak şimdi gökbilimciler, yaşam belirtileri bulmak için umut verici bir yer olabilecek “Hycean” dünyaları adı verilen yeni bir ötegezegen sınıfı tanımladılar.

Dünya kesin olarak yaşam olduğunu bildiğimiz tek yer olduğundan, Dünya benzeri gezegenlerde dünya dışı yaşam arayışına başlamak mantıklıdır. Ancak burada, ana gezegenimizde bile hayat, aşırı kuru çöller veya kutup buzunun altındaki dondurucu karanlık gibi çok sert olduğunu varsaydığımız ortamlarda ortaya çıkarak bizi sürekli şaşırtıyor. Güneş sistemimizin başka yerlerinde, uzaylıları bulmak için en umut verici yerlerden bazıları, buzlu okyanuslar veya Titan’ın sıvı metan taşkın yatakları gibi bize pek de misafirperver görünmüyor.

Bunu akılda tutarak, Cambridge’deki gökbilimciler, yaşam arayışında gözden kaçmış olabilecek bir tür ötegezegeni vurguladılar: mini Neptün. Adından da anlaşılacağı gibi bunlar, kalın atmosferleri, kayalık veya buzlu katmanları ve bazı durumlarda su okyanusları olan kendi Neptün’ümüzün daha küçük versiyonlarıdır. Genellikle Dünya’dan 1,6 ila 3,9 kat daha geniştirler.

Şimdi ise bilim insanları bu mini Neptünlerin bir alt sınıfını tanımladı. Hycean dünyaları, yüzeylerinde hidrojen açısından zengin atmosferleri ve geniş okyanusları olan sıcak mini Neptünlerdir. Isı ve basınç biz insanlar için pek çekici olmaz ancak bazı yaşam biçimlerinin onu pastoral bulması olasıdır.

Holotip Hycean gezegeni, yaklaşık 124 ışık yılı uzaklıkta bulunan, Dünya’dan 2,6 kat daha geniş ve 8,6 kat daha büyük olan ve ev sahibi yıldızının yaşanabilir bölge içinde yörüngesinde dönen K2-18b’dir. Birkaç yıldır onu inceleyen Cambridge gökbilimcileri 2019’da atmosferinde su buharı tespit edildiğini bildirdi ve geçen yıl bileşiminin modellerini oluşturdu. Bazı senaryolar, onu belirli yaşam biçimleri için potansiyel olarak yaşanabilir olarak resmetti.

Daha sonra gökbilimciler, Hycean ötegezegenlerini daha geniş bir şekilde tanımlamak için çalışmalarını genişletti. Çalışmalar yeni ötegezegen dünyasının Dünya’nın genişliğinin 2,6 katına kadar, 10 Dünya kütlesine kadar olabileceğini ve atmosferlerindeki sıcaklıkların bunaltıcı 200 °C’ye (392 °F) ulaşabileceğini söylüyor. Ancak, okyanuslarındaki koşullar daha rahat olabilir. Daha küçük, daha kayalık Süper Dünyalar ile gazlı, daha büyük mini Neptünler arasında yuvalanmış olmaları da muhtemeldir.

Sınıfta başka varyasyonlar da olabilir. “Karanlık Hycean” dünyaları, yıldızlarına gelgitle kilitlenen dünyalardır, yani bir taraf her zaman yıldız ışığında pişerken, diğeri sonsuz gecede yıkanır. İkincisi yaşamı destekleyebilir. Bu arada “Soğuk Hycean” dünyaları, ev sahibi yıldızlarından fazla radyasyon almayanlardır.

Çalışma ekibi Hycean gezegenlerinin yaşam belirtileri aramak için en umut verici yerlerden biri olabileceğini söylüyor. Sadece yaygın oldukları için değil, aynı zamanda metil klorür ve dimetil sülfit gibi yaşamın biyobelirteçleri, yakında çıkacak olan James Webb gibi teleskoplarla atmosferlerinde kolayca tespit edilebilir.

Ekip, hazırlık aşamasında James Webb ve diğer teleskoplar tarafından araştırılabilecek Hycean aday gezegenlerinin bir listesini zaten belirledi. Hepsi en fazla 150 ışık yılı uzaklıktaki kırmızı cüce yıldızların yörüngesinde dönüyor.

Çalışmanın baş yazarı Dr. Nikku Madhusudhan, “Bir biyo-imza tespiti, evrendeki yaşam anlayışımızı değiştirecek” diyor. “Doğa bizi hayal bile edilemeyecek şekillerde şaşırtmaya devam ederken, yaşamı nerede bulmayı umduğumuz ve bu yaşamın nasıl bir biçim alabileceği konusunda açık olmamız gerekiyor.”

Mobil Sürümden Çık