Bilim AKINSOFT 16 Ağustos 2021 (0) (132)

Yeni nesil “nörotane” implantı

Yeni nesil “nörotane” implantı, beyin ve omurga hastalarına umut oldu

Bilim insanları artık ‘nörogren’ olarak bilinen elektronik beyin implantlarını kullanarak sinirsel aktiviteyi simüle edebilir ve kaydedebilir.

Bilim insanları, yaklaşık 50 adet elektronik beyin implantının bir kemirgenin sinirsel aktivitesini kaydetmek için kullanılabileceğini gösterdi; bu, beyin veya omurilik hastalığı olan insanlar için daha iyi terapötiklere yol açabilecek bir ilerleme olduğu değerlendiriliyor.

ABD’deki Brown Üniversitesi’nden de isimlerin yer aldığı araştırma grubuna göre, “nörogren” olarak adlandırılan sensörler, sinir hücrelerini ateşleyerek yapılan elektrik darbelerini bağımsız olarak kaydedebilir ve bu sinyalleri kablosuz olarak merkezi bir merkeze gönderebilir.

Bilim insanları, geçtiğimiz günlerde Nature Electronics dergisinde yayınlanan sonuçların bir gün beyin sinyallerinin benzeri görülmemiş ayrıntılarla kaydedilmesini sağlayabileceğini söylüyorlar . Bu da beyin veya omurilik yaralanması olan insanlar için yeni tedavilerin kapısını açabilir.

Araştırmacılara göre, çoğu beyin-bilgisayar arayüzü (BCI) sistemi şu anda birkaç yüz nöronu örneklemek için bir veya iki sensör kullanıyor. Bu nedenle, daha büyük beyin hücresi gruplarından veri toplamak, beynin işleyişi hakkında daha fazla bilgi ve bakış açısı prtaya koyabilir.

Brown Üniversitesi’nde görevli olan ve aynı zamanda araştırmanın kıdemli yazarı Arto Nurmikko konuya yönelik yaptığı açıklamada, “Beyin-bilgisayar arayüzleri alanındaki en büyük zorluklardan biri, beyinde mümkün olduğunca çok noktayı araştırmak için kullanılacak mühendislik yöntemleridir.” dedi.

Araştırmacı Nurmikko konuyu, “Şimdiye kadar, beyin-bilgisayar arayüzlerinin çoğu küçük iğne yatakları gibi yekpare cihazlardı. Ekibimizin fikri, bu yapıyı serebral kortekse dağıtılabilen küçük sensörlere ayırmaktı” diye açıkladı.

Bilim insanları, bunu başarmanın ilk olarak, sinir sinyallerini algılayan, güçlendiren ve ileten karmaşık elektroniği küçültmeyi ve küçük silikon nörograin çiplerine dönüştürmeyi gerektirdiğini söyledi.

Daha sonra, implantlar için bir iletişim merkezi görevi gören ve küçük çiplerden sinyaller alan, vücudun dışında bir cihaz oluşturmaya çalıştılar.

Mevcut kemirgen çalışmasında kullanılan harici cihaz, kafatasının dışındaki kafa derisine bağlanan ve yaklaşık bir başparmak izi boyutunda olan ince bir yamadır.

Bilim insanlarına göre bu yama, minyatür bir baz istasyonu gibi çalışıyor ve her biri kendi ağ adresine sahip olan sinir hücrelerinden gelen sinyalleri koordine ediyor.

Bilim insanları, bir kemirgenin serebral korteksine (beynin dış tabakası) yerleştirilen 48 nörogreni kullanarak, hayvanın beynini başarılı bir şekilde uyarabiliyor ve spontane beyin aktivitesi ile ilişkili sinir sinyallerini kaydedebiliyor.

Araştırmacılar, kemirgen beyninin bu çalışmada kendilerini 48 nörogrenle sınırladığını, ancak sistemin mevcut konfigürasyonunda 770’e kadar implantı destekleyebileceğini de belirtiyor.

Nurmikko, “Umudumuz, nihayetinde beyne yeni bilimsel bakış açıları ve yıkıcı yaralanmalardan etkilenen insanlara yardımcı olabilecek yeni tedaviler sağlayan bir sistem geliştirebilmemizdir.” İfadelerini kullandı.

Benzer Yazılar