Uzay AKINSOFT 30 Eylül 2021 (0) (49)

Gökbilimciler, kozmik bir felaketin uzayda büyük bir delik açtığını keşfetti

Uzaydaki devasa boşluk, yıldızların nasıl oluştuğuna yeni ışık tutuyor.

Gökbilimciler uzayda büyük bir delik keşfettiler. Kahraman ve Toros yıldızını oluşturan bulutların yeni 3D görselleştirmeleri, aralarında muhtemelen eski süpernova patlamalarında yaratılmış büyük bir boşluk ortaya çıkardı.

İsimlerinden de anlaşılacağı gibi, Boğa ve Kahraman Moleküler Bulutları, her ikisi de aktif olarak yepyeni yıldızlar oluşturan gaz ve toz yoğunluğunun yüksek olduğu bölgelerdir. Dünya’dan bakıldığında, aynı gökyüzü parçasında bulunuyorlar ancak uzaydaki ilişkileri ve gerçek yakınlıkları netleştirilebilmiş değil.

Ancak bölgenin yeni bir 3B haritası farklı bir resim sunuyor.

Harvard ve Smithsonian Astrofizik Merkezi’nde (CfA) görevli gökbilimciler, bulutları ilk kez üç boyutlu olarak incelemek için Gaia misyonu tarafından toplanan verileri kullandılar ve neredeyse 500 ışık yılı olan büyük geniş bir boş balonun zıt taraflarında yattıklarını buldular.

Çalışmanın baş yazarı olan Catherine Zucker, “Bu bulutları on yıllardır görüyoruz, ancak gerçek şekillerini, derinliklerini veya kalınlıklarını asla bilemedik” diyor ve ekliyor: “Bulutların ne kadar uzakta olduğundan da emin değildik. Sadece yüzde bir belirsizlikle nerede yattıklarını biliyoruz, bu da aralarındaki bu boşluğu ayırt etmemizi sağlıyor.”

Peki o büyük delik oraya nasıl geldi?

Araştırmacılar, yaklaşık 10 milyon yıl önce bölgenin merkezinde bir süpernova patladığını veya belki de bu patlamaların birkaçının milyonlarca yılda meydana geldiğini tahmin ediyor. Her iki durumda da araştırmacıların şimdi Perseus-Toros Süper Kabuğu olarak adlandırdığı şok dalgaları, tozu ve gazı dev bir balon gibi dışarı doğru üfledi.

Birkaç yıldızın ölümünün binlerce yeni yıldızın doğuşuna nasıl yol açtığını oldukça şiirsel bir hikaye anlatıyor. Bu fikir uzun zamandır bir teori haline getirildi, ancak çalışma ekibi bu durumun, döngünün ilk doğrudan kanıtı olduğunu belirtiyor.

Benzer Yazılar