Bilim AKINSOFT 01 Eylül 2021 (0) (116)

Işık kirliliği böcekleri yok ediyor

Işık kirliliğinin böcekleri yok ettiği tespit edildi. Bilim insanları, son yıllarda ışık kirliliğinin böcek sayılarında “endişe verici” boyutlarda düşüşlere neden olduğunu tespit eti.

İngiltere’de yapılan bir araştırma, yapay sokak lambalarının gece güvelerinin davranışlarını bozduğu ve tırtıl sayısını yarı yarıya azalttığını ortaya koydu.

İklim değişikliği, habitat kaybı ve böcek ilaçları gibi nedenlerden ötürü böcek popülasyonlarının küçüldüğüne dair artan kanıtların olduğu belirtilen araştırmada ışık kirliliğinin, yerel böcek popülasyonları üzerinde zararlı etkilerinin yanı sıra tırtıllarla beslenen kuşlar ve diğer türler için de olumsuz sonuçları olabileceği uyarısında bulunuldu.

Araştırmada modern LED sokak lambalarının bu konuda en büyük etkiye sahip olduğuna dikkat çekilirken erken saatlerde sokak lambalarını karartmanın, hareket sensörleri takmanın veya renk filtreleri kullanmanın mevcut zararları azaltabileceği de ifade edildi.

Araştırmacılar, sokak ışıklarının gece güvelerinin yumurtlamasını engelleyebileceğini veya böcekleri, yarasalar gibi yırtıcı hayvanlar tarafından fark edilip tüketilme riskine sokabileceğini düşünüyor.

Arıların, karıncaların ve kın kanatlı böceklerin, memelilerden, kuşlardan veya sürüngenlerden sekiz kat daha hızlı yok olduğuna dikkat çekilen araştırmada, karasinek ve hamamböceği gibi diğer türlerin ise hızla çoğalma olasılığının yüksek olduğu vurgulandı.

Butterfly Conservation, Newcastle Üniversitesi ve Birleşik Krallık Ekoloji ve Hidroloji Merkezi hayır kurumundan uzmanlar, güney İngiltere’deki yolların kenarlarındaki otlaklar ve çalılıklardaki tırtılları araştırdı. Oxfordshire, Berkshire ve Buckinghamshire’da sokak lambaları bulunan 26 alanın her biri, yakınlardaki benzer bir ışıksız yol şeridiyle karşılaştırıldı.

Araştırmalar, aydınlatılmış alanlarda tırtılların yaklaşık yarı yarıya azaldığını gösterdi (çitlerde %47 azalma; çimen kenarlarında %33).

İkinci bir deneyde ise tarlalarda aydınlatma kuleleri kuruldu. LED ışıklar altında tırtıllarda bir azalma tespit edildi ki bu da beslenme davranışı üzerinde bir etki olduğunu gösteriyor.

Bilim insanları, bazı böcek popülasyonlarının azalması konusunda giderek daha fazla endişe duyuyorlar.

2019 yılında yapılan bir bilimsel inceleme de böcek sayılarında dünya çapında %40 oranında ciddi bir düşüş olduğuna işaret etmişti.

Araştırma, arıların, karıncaların ve böceklerin memelilerden, kuşlardan veya sürüngenlerden sekiz kat daha hızlı yok olduğunu, karasinek ve hamamböceği gibi diğer türlerin ise patlama olasılığının yüksek olduğunu gösteriyor.

Böcekler birçok kuş, amfibi, yarasa ve sürüngen için besin kaynağı sağlarken, bitkilerin tozlaşmasında önemli rol oynuyor. Bu nedenle böceklerin kaybının tüm ekosistemler için geniş kapsamlı sonuçları olacağı biliniyor.

Ayrıca böcek popülasyonlarının iklim değişikliği, doğal yaşam alanının kaybı ve kullanılan böcek ilaçları gibi sebeplerle de azaldığı belirtiliyor.

Benzer Yazılar