INOVAX: Türkiye'nin Bilim ve Teknoloji Dergisi

Linkedin o özelliği kaldırıyor

Linkedin geçtiğimiz yıl kullanıma sunduğu hikaye özeliğini kaldırma kararı aldı. Özellik hakkında açıklama yapan Linkedin yöneticisi Liz Li, beklenen ilgiyi göremeyen özelliğin Eylül ayının sonunda kaldırılacağını açıkladı.

Hemen hemen tüm sosyal medya mecralarının sıkça kullanılan bir özelliği olan “hikaye” özelliğini geçtiğimiz yılın ekim ayında kullanıcılarının hizmetine sunan Linkedin henüz 1 yılını tamamlamayan özelliğin kaldırılacağını duyurdu.

Eylül ayı sonunda kaldırılacak

Linkedin üst düzey yöneticisi Liz Li, kona ilişkin yaptığı açıklamada yeni kararlar aldıklarını belirtti. Kullanıcılarına hızlı videolar paylaşma imkanı tanımak amacıyla geliştirdikleri hikayeler özelliğini Eylül ayının sonu itibariyle kaldıracaklarını belirten Li, özelliğin yerini daha sohbet odaklı tasarlanan yeni bir video paylaşım özelliğinin alacağını duyurdu.

Linkedin’in bir süredir Clubhouse benzeri yeni bir özellik üzerinde çalıştığı konuşuluyordu. Bu özellik sayesinde Linkedin kullanıcıları sesli iletişim kanalları kurarak herhangi bir konu üzerinde görüş paylaşımında bulunabilecekler. Özelliğin hikayelerden daha fazla ilgi göreceği ve iş dünyasından farklı sektör uzmanlarının Linkedin üzerinden önemli toplantılar gerçekleştirebilecekleri değerlendiriliyor.

Linkedin’de kalıcı içeriklere daha fazla önem verildiğini fakat bunun da hikaye özelliğinin ruhuna aykırı olduğunu ifade eden Li, konuya dair başka bir detay vermese de görünen o ki Linkedin, hikayelerde göremediği ilgiyi sesli sohbet kanallarında arayacak. Dolayısıyla önümüzdeki süreçte nasıl bir sistemle karşılaşacağımız şu aşamada tam olarak belli değil.

Linkedin üst düzey yöneticisi Liz Li: Hikayeler özelliği istenen hedefe ulaşamadı.

Sosyal medya mecralarının hikayeler (Stories) adı altında sunduğu 24 saat süreli içerik paylaşım özelliği geçtiğimiz Ekim ayında LinkedIn uygulamasına da gelmişti. Bu özellik Instagram, WhatsApp veya Facebook’ta olduğu gibi kullanıcıların 24 saat sonra kaybolan paylaşımlar yapabilmesine imkan sağlıyordu.

Şirketin bu özelliğe kullanıma sunmasındaki amacı, yaptığı işle alakalı bir bilgiyi sürekli profilinde tutmak istemeyen ama paylaşmak da isteyen kullanıcılara ve profesyonel ağına geçici videolar eklemek isteyenlere yardımcı olmaktı. Ancak beklenildiği gibi olmadı ve Linkedin hikayeler özelliği beklenen ilgiyi göremedi. LinkedIn Kıdemli Ürün Müdürü Liz Li tarafından yapılan açıklamada, hikayeler özelliğinin beklenen ilgiyi göremediği ve istenen hedefe ulaşamadığı belirtildi.

Özelliğin kullanıma sunulduğu tarihten bu yana böyle bir özelliğin, iş dünyasına ve sektör profesyonellerine odaklanan bir mecra olan Linkedin için gereksiz olduğu yönünde tartışmalar yapılıyordu.

Twitter’dan sonra Linkedin

Bu kararla birlikte Twitter’dan sonra bir sosyal medya mecrası daha büyük umutlarla geliştirip kullanıma sunmuş olduğu hikaye özelliğinden geri adım atmış oldu.

Bilindiği üzere Twitter, Fleets adını verdiği hikaye özelliğini geçtiğimiz ağustos ayı itibariyle kullanımdan kaldırmıştı. Bu duruma sebep olarak ise Fleets özelliği ile Twitter’a katılanların sayısında bir artış yaşanmaması gösterilmişti.

Hikayeler özelliğinde en yüksek başarının Instagram’a ait olduğunu belirtmek mümkün. Öyle ki günlük 500 milyondan fazla Instagram kullanıcısı hikayeler özelliğini kullanarak paylaşım yapıyor.

LinkedIn hikaye özelliği de tıpkı Twitter’ın fleets özelliği gibi beklenen ilgiyi göremedi ve yapılan açıklamada özelliğin kaldırılacağı duyuruldu.

Mobil Sürümden Çık