Sosyal Medya AKINSOFT 01 Eylül 2021 (0) (122)

Twitter’ın patronu yeni planını açıkladı

Twitter patronu bitcoin’i ‘internetin para birimi’ yapma planını açıkladı.

Twitter CEO’su Jack Dorsey, gizemli bitcoin girişimi TBD ile ne yapmayı planladığını açıkladı. Dorsey’in ödeme firması Square’in bir birimi olan girişim, kripto para birimine erişimi demokratikleştirecek merkezi olmayan bir borsa geliştirecek.

TBD başkanı, “İnterneti daha merkezi olmayan hale getirmeye yardımcı olacak birçok proje olsa da odak noktamız yalnızca herkes için sağlam bir küresel para sistemi üzerinde” diyor.

Dorsey, “TBD’nin yönünü belirledik: Bitcoin için merkezi olmayan bir değişim oluşturmak için açık bir platform oluşturmamıza yardımcı olun” dedi.

TBD’nin Square’deki genel müdürü Mike Brock, Cuma günü bir dizi tweet’te TBD’nin misyonu hakkında daha fazla ayrıntı verdi.

“TBD’nin ne olduğu ve ne olmadığı hakkında çok fazla spekülasyon var” diye yazan Brock, “Bitcoin’in internetin yerel para birimi olacağına inanıyoruz. İnterneti daha merkezi olmayan hale getirmeye yardımcı olacak birçok proje olsa da odak noktamız yalnızca herkes için sağlam bir küresel para sistemi.” Dedi.

Brock ayrıca mevcut kripto borsaları Coinbase ve Cash App gibi saklama hizmetlerini en büyük sorunları olarak gördüğünü açıkladı.

Bunun gibi platformlar merkezi olduğunu ve dünyanın farklı ülkelerindeki kullanıcılar için kısıtlamalara ve düzenlemelere tabi olduğunu belirten Brock, “Çözeceğimiz sorun bu: Bitcoin’e giriş ve çıkış rampaları oluşturmak için bir platform aracılığıyla dünyanın herhangi bir yerinde gözetimsiz bir cüzdanı finanse etmeyi kolaylaştırın” ifadelerinde bulundu.

“Bunu merkezi olmayan bir değişim olarak düşünebilirsiniz.”

Bitcoin’in evrensel bir eşler arası elektronik nakit sistemi olarak potansiyeline ulaşması için ilk olarak ölçeklendirme sorunlarının çözülmesi gerekiyor.

Yavaş ve pahalı işlemler, bitcoin’in altında yatan blok zincirinin üzerine inşa edilen “katman 2” protokolleri aracılığıyla çözüldü, ancak kripto para biriminin bir ödeme şekli olarak toplu olarak benimsenmesi için büyük ölçekte piyasaya sürülmesi gerekiyor.

Henüz, bitcoin edinme ve değiştirme ile ilgili diğer sorunları çözen, merkezi olmayan popüler bir bitcoin değişimi yok.

Brock, “Bu platform tamamen halka açık, açık kaynaklı, açık protokolde geliştirilecek ve herhangi bir cüzdan kullanabilecek” diyor.

Benzer Yazılar