Bilim AKINSOFT 15 Ekim 2021 (0) (79)

Bilim insanları, insanların kötü anıları silmelerine yardımcı olabilecek protein keşfetti

Araştırmacılar, insanların duygularının ve anılarının değiştirilip değiştirilemeyeceğini, hatta unutulabileceğini göstermek için kullanılabilecek bir protein keşfettiler.

Uzun süreli anılar iki kategoriye ayrılır: isimler, yerler ve olaylar gibi gerçeklere dayalı bellek ve duygular veya beceriler gibi içgüdüsel bellek.

Bilim insanları, içgüdüsel hatıraların değiştirilebileceğine inanıyor ve bu tür araştırmalar Travma Sonrası Stres Bozukluğu’ndan (TSSB) muzdarip insanlara yardımcı olabilir.

Cambridge Üniversitesi bünyesinde çalışmalarını yürüten bilim insanları, “bacak” proteininin varlığının, çeşitli nöronlar arasındaki bağlantının ne kadar güçlü olduğunu belirleyen reseptörler için bir destek görevi gördüğünü ve sonuç olarak, beta bloker propranolol kullanılarak anıların değiştirilip değiştirilemeyeceğinin belirlenebileceğini buldu.

Protein bozulursa, hatıralar değiştirilebilir hale gelir ancak bu durumun, hafızanın parçalanmasıyla doğrudan mı ilgili olduğu veya daha derin bir reaksiyonun bir ürünü olup olmadığı henüz net değildir.

2004’te New York’taki bilim insanları, öğrenilmiş bir travmayı unutmalarına yardımcı olmak için hayvanları propranolol ile tedavi etti ancak sonuçların tekrarlanması zor oldu.

Bu yeni çalışmada ise fareler, Ivan Pavlov’un köpekleri koşullandırmasına benzer şekilde, tıklayıcıyı hafif bir elektrik çarpmasıyla ilişkilendirmek üzere eğitildi. Farelere bu hafıza tıklayıcı tarafından hatırlatıldı ve hemen ardından propranolol uygulandı.

Bilim insanları, önceki deneylerin aksine, farelerde amnezi bildirmediler, ancak kararsız hale gelip gelmediklerini belirlemek için sap proteininin varlığını kullandılar.

Baş araştırmacı Dr. Amy Milton, “Bunlar gerçekten karmaşık mekanizmalar ve bunun hayvan işi olduğunu aklımızda tutmalıyız, insanların beyinleri benzer, ancak çok daha karmaşık” dedi.

Milton açıklamasında; “Bunun filmlerde gösterilen türden bir duruma yol açtığını görmüyoruz, örneğin ‘Eternal Sunshine of the Spotless Mind’, burada kahramanlar hangi anıların silineceğini seçebiliyor. Ancak zamanla hayvanlarda anıları değiştirilebilir kılan faktörleri belirleyebileceğimizi ve bunları insan hastalara aktarabileceğimizi umuyoruz. Ancak bu müdahale sonrasında literatürde daha önce bildirilen amneziyi görmedik. Daha sonra, ilk etapta anıların kararsız hale gelip gelmediğini belirlemek için sap proteininin varlığını kullandık ve öyle olmadığını gördük.” Diyor.

Benzer Yazılar