Sosyal Medya AKINSOFT 08 Ekim 2021 (0) (78)

Twitter “Heads Up” özelliği üzerinde çalışıyor

Twitter, ‘yoğun’ konuşmalara girme konusunda tweet öncesi uyarı yayınlayacak.

Sosyal medya devi Twitter, üzerinde çalıştığı özellikle kullanıcıları platformda “hareketli veya yoğun” etkileşimlere girme konusunda uyarmaya başlayacak.

Özellik uygulamaya geçtiğinde bir konuşma hassas veya tartışmalı konular içeriyorsa, tweet öncesi uyarılar bir “ön uyarı” sağlarken, bir açılır pencere de kullanıcıları Twitter’ın kurallarını ihlal etmemeleri konusunda uyaracak.

Pop-up ayrıca insanları saygıyla iletişim kurmaya, gerçekleri kontrol etmeye ve farklı bakış açılarına açık olmaya teşvik edecek.

Twitter’a göre, yeni sistem sağlıklı konuşmayı daha iyi desteklemek için tasarlandı.

“Hiç katılmadan önce bir sohbetin havasını bilmek istedin mi?”

Twitter Destek resmi hesabından bir gönderi yayınladı.

“Girmek üzere olduğunuz konunun ısınması veya yoğunlaşması durumunda Android ve iOS’ta size bir uyarı veren bilgi istemlerini test ediyoruz.” İfadelerinde bulunuldu.

Twitter, taciz ve suiistimal için bir platform sağladığı yönünde eleştirilere maruz kaldı ve etkileşimlerin toksisitesini azaltmayı amaçlayan bir dizi önlem aldı.

Bu yılın başlarında yeni bir “Güvenlik Modu” test edildi ve trol olduklarından şüphelenilen hesapları yedi günlük bir süre boyunca otomatik olarak bloke etti.

Twitter, “Özellik, ayarlarınızda açıldığında, sistemlerimiz hem Tweet’in içeriğini hem de Tweet yazarı ile yanıtlayan arasındaki ilişkiyi dikkate alarak olumsuz bir etkileşim olasılığını değerlendirecektir” dedi.

Geçen yıl, bir tweet’e “zararlı” bir dille cevap vermeye çalışan herkes, onları kelime seçimlerini yeniden gözden geçirmeye çağıran bir pop-up aldı.

Benzer bir sistem Facebook tarafından da başlatıldı ve kullanıcılar saldırgan bir dil içeren herhangi bir yorum göndermek üzere olduklarında “dürtme” aldılar.

Her iki sosyal medya firması da uygulamaları aracılığıyla çevrimiçi olarak yayınlanan çok miktarda içeriği denetlemek için insan ve yapay zeka algoritmalarının bir kombinasyonuna güveniyor.

Benzer Yazılar