Sosyal Medya AKINSOFT 01 Ekim 2021 (0) (88)

Üç platform tek çatı altında mı toplanıyor?

Facebook gelecekte bütün platformlarını birbirine bağlamak amacında.

Facebook CEO’su Mark Zuckerberg WhatsApp, Facebook ve Instagram’ı bir araya getirmeyi planlıyor.

Zuckerberg’in bu planı geçekleştiğinde kullanıcılar Instagram’da bulunan arkadaşlarına WhatsApp ya da Facebook aracılığıyla mesaj gönderebilecek.

Facebook ve Instagram arasındaki mesajlaşma özelliği esasında daha önceden birbirine bağlanmıştı. İki uygulamanın özellikleri böylelikle birbirine daha benzer hale geldiği gibi Facebook ayrıca grup mesajlaşmaları gibi özellikleri de ortak hale getirmişti.

Yeni özellik tam anlamıyla kullanılmaya başladığında farklı uygulamalar arasında mesaj alıp göndermek çok daha kolay hale gelecek. Mesela takip ettiğiniz bir Instagram sayfasından beğendiğiniz bir gönderiyi arkadaşınızla paylaşmak istiyorsunuz ancak arkadaşınız Facebook kullanıyor. Böyle bir durumda beğendiğiniz gönderiyi Messenger’a sorunsuz bir şekilde gönderebileceksiniz. Bunu da Instagram’ın kendi bünyesindeki mesaj bölümünden kolaylıkla yapabileceksiniz.

Planlamaya Whatsapp da dahil

Instagram ve Facebook’un birbirine bağlanması konusu ilk bakışta çok zor görülmüyor ama konuya WhatsApp da dahil olduğunda kafalar karışmıyor değil. Çünkü WhatsApp hepimizin bildiği gibi telefon numaraları üzerinden bağlantı sağlayan bir platform. Bu konuda başta güvenlik olmak üzere pek çok soru işareti bulunuyor. Dolayısıyla bu durumda diğer platformlarda tanımadığımız insanların WhatsApp aracılığıyla bize mesaj gönderip gönderemeyeceği, telefon numaramızın güvende olup olmayacağı konuları şimdiden merak edilen konular arasında.

Mark Zuckerberg, Facebook çatısı altında bulunan tüm sosyal medya platformlarını bir araya getirmeyi ve yeni bir yapı oluşturmayı planlıyor. Plan gerçekleştirildiğinde Facebook, WhatsApp ve Instagram platformlarının mesajları birbirine bağlanmış olacak.

Daha şimdiden birçok soru işareti barındıran ve tartışma konusu olan planın ne zaman uygulamaya geçeceği konusu henüz netlik kazanmış değil.

Benzer Yazılar