Yapay Zeka AKINSOFT 15 Ekim 2021 (0) (56)

Yapay Zeka Yasası “dünya çapında model” olarak hizmet etmeli

“AB’nin yapay zeka yasası ‘dünya çapında model’ olarak hizmet etmeli.”

Avrupa Birliği, Yapay Zeka (AI) Yasasının, dünyanın geri kalanının gelişen teknolojiyi düzenlerken izleyeceği bir örnek olmasını istiyor.

AB Telekomünikasyon bakanları, Slovenya Kamu Yönetimi Bakanı Boštjan Koritnik’in bloğun AI yasasının küresel bir model olarak hizmet etmesi gerektiğini söylediği önümüzdeki yılların yönergelerine karar vermek için Perşembe günü Brüksel’de buluşarak önerilen AI Yasası hakkında ilk tartışmalarını yaptı.

Koritnik, “Bakanlar bugün, kişisel verilerin korunması alanında genel veri koruma yönetmeliği olan GDPR ile aynı damarda, dünya çapında bir model olarak hizmet edecek, yapay zeka konusunda kapsamlı bir yasaya açık desteklerini dile getirdiler.” Dedi.

“Yapay Zeka Yasası’nın, güvenlik ve temel haklara saygıyı sağlama ve tüm sektörlerde AI tabanlı teknolojinin gelişimini ve alımını teşvik etme ikiz amacını gerçekleştireceğinden emin olmak istediğimizden, önümüzde hala önemli işler var. Sloven [Avrupa Konseyi] başkanlığı, dijital alanda birinci öncelik olarak gördüğü bu teklif üzerindeki yoğun çalışmalarını sürdürecek.”

AI hayatımızın birçok yerinde zaten var, ancak riskleri ve faydaları olan etik bir ikilem olmaya devam ediyor.

Açık bir avantaj sağlık hizmetlerindedir. Yapay zeka ve yüz tanıma teknolojisi, insan gözünün göremediği sinyaller aracılığıyla bunama gibi hastalıkları tanımlamak için kullanılır.

Brüksel’deki Vrije Üniversitesi’ndeki bir program bu mikro ifadeleri inceliyor.

Vrije Üniversitesi’nden Dr Hichem Sahli yaptığı açıklamada, “Temel yüz ifadeleri dünyanın her yerindeki insanlar için neredeyse ortaktır. Örneğin, ifadeleri nasıl sınıflandıracağımızı öğrenmek için yaygın olarak makine öğrenimi algoritmaları olarak adlandırılan algoritmaları geliştiriyoruz: mutlu, üzgün vb.” ifadelerini kullandı.

Tıpta araştırma yapmanın açık yararları olsa da risk taşıyan başka kullanımlar da vardır. Bir örnek, herhangi bir gözetim olmaksızın kolluk kuvvetleridir.

Yapay zeka yardımıyla terör saldırıları, şiddet olayları veya kazaların sorumluları tespit edilmeye çalışılıyor.

İtalya, Trieste merkezli Amped gibi şirketler, video analizi için AI kullanıyor. Bu şirketler garanti kontrollerine başvururken, AB dışındaki bazı ülkelerde yapmıyorlar.

AIIA-NPO Genel Sekreteri Despina Travlou’ya göre, kullanımı henüz yeterince düzenlenmemiştir ve medeni hakların ihlaline yol açabilir.

Travlou, “Ulusal hükümetler ve AB gibi ulusüstü kuruluşlar yönergeler ve düzenlemeler yayınlıyor, ancak bunu neredeyse gelişigüzel bir şekilde koordinesiz bir şekilde yapıyoruz. Kişi bireysel hareket ederek küresel bir meydan okumanın üstesinden gelemez. Ortak küresel eylem gereklidir.” Diyor.

Benzer Yazılar