Bilim AKINSOFT 03 Kasım 2021 (0) (49)

Gökbilimciler galaksimizin dışındaki ilk ötegezegeni keşfettiler mi?

NASA’nın Chandra X-ışını Gözlemevi, Samanyolu galaksimizin dışındaki ilk ötegezegeni tespit etmiş olabilir. Girdap Gökadası olarak da bilinen Messier 51’de (M51) bulunan dev ötegezegen adayı, Dünya’dan 28 milyon ışık yılı uzaklıkta bir kara delik veya nötron yıldızını çevreliyor.

Yeni bir ötegezegen bulmak, bugünlerde gündemde olan yeni bir haber değil. Bugüne kadar, 4.000’den fazla ötegezegen onaylandı ve doğrulama bekleyen binlerce aday daha var. Ancak bunların hepsi bizim galaksimizde yer alıyor ve çoğu Dünya’nın 3.000 ışık yılı içinde.

Bu ötegezegenler bir dizi yöntemle tespit edilir, ancak en yaygın olanı bir yıldızdan gelen ışığı kaydetmek ve yıldız ile Dünya arasında geçiş yapan ve küçük bir tutulma üreten bir gezegenin neden olduğu parlaklığında karakteristik bir düşüş aramaktır.

Harvard & Smithsonian Astrofizik Merkezi’nden (CfA) Rosanne Di Stefano liderliğindeki bilim insanları ekibi bir kara delik nötron yıldızının yörüngedeki bir yardımcı yıldızdan gaz emerek X-ışınları ürettiği yıldız sistemleri olan X-ışını ikili dosyalarının parlaklığına bakmak için Chandra uzay aracını kullanarak farklı bir yaklaşım benimsedi.

Bunları incelemenin avantajı, bu X-ışını kaynaklarının, sistemin yörüngesinde dolaşan herhangi bir gezegene göre çok daha küçük olması ve X-ışınlarının tutulma tarafından tamamen bloke edildiği daha dramatik bir düşüş meydana getirmesidir.

Bu durumda ötegezegen adayı, M51 galaksisindeki M51-ULS-1 ikili sistemindedir. M51-ULS-1, bir karadelik veya nötron yıldızı ile Güneş’in kütlesinin 20 katı olan yörüngedeki bir refakatçi yıldızdan oluşur. Araştırma ekibi, X-ışını emisyonlarında, Güneş’ten Satürn’ün iki katına eşdeğer bir mesafede sistemin yörüngesinde dönen Satürn büyüklüğünde bir gezegenle tutarlı olarak, üç saatlik bir düşüş ve duraklama kanıtı buldu.

Diğer galaksilerin gezegen sistemlerine sahip olduğunu doğrulayabilecek heyecan verici bir gelişme olsa da yeni ötegezegeni doğrulamak çok zor olacak. Pek çok ötegezegenin yıldızlarının yörüngesinde birkaç gün içinde döndüğü yerde, M51-ULS-1 adayı yaklaşık 70 yıl boyunca başka bir geçiş yapmayacak ve bunun tam olarak ne zaman olacağını tahmin etmek için yeterli güvenilir veri yok.

“Heyecan verici ve cesur bir iddiada bulunduğumuzu biliyoruz, bu nedenle diğer gökbilimcilerin buna çok dikkatli bakmasını bekliyoruz.”

Başka bir soru, gerçekte bir gezegen olup olmadığı veya ışık eğrisinin bir toz ve gaz bulutundan kaynaklanıp kaynaklanmadığıdır, ancak ekip X-ışınlarının böyle bir bulutla tutarlı olacak X-ışını spektrumunu üretmediğini söylüyor. Üstüne üstlük, böyle bir gezegenin var olması için nötron yıldızını veya kara deliği üreten süpernovada hayatta kalması gerekiyordu ki bu pek olası değil.

M51-ULS-1’in ikinci bir görünüm için yetmiş yıl beklemesi gerekmesine rağmen, ekip daha kısa geçişlere sahip diğer adayları bulmak için Chandra ve ESA’nın XMM-Newton arşivlerini araştırıyor.

New Jersey’deki Princeton Üniversitesi’nden Julia Berndtsson, “Heyecan verici ve cesur bir iddiada bulunduğumuzu biliyoruz, bu nedenle diğer gökbilimcilerin buna çok dikkatli bakmasını bekliyoruz. Güçlü bir argümanımız olduğunu düşünüyoruz ve bu süreç bilimin nasıl çalıştığını gösteriyor.” diyor.

Benzer Yazılar