INOVAX: Türkiye'nin Bilim ve Teknoloji Dergisi

İklim değişikliği nedeniyle dünyanın troposferi genişliyor

40 yıllık veriler, iklim değişikliğinin troposferi atmosfere doğru ittiğini gösteriyor.

Yeni bir çalışma, insan kaynaklı iklim değişikliğinin gezegeni etkilediğinin başka bir yolunu daha ortaya çıkardı. Onlarca yıllık hava balonu ve uydu verileri, doğal varyasyonlar hesaba katıldıktan sonra bile, Dünya’nın troposferinin genişlediğini gösteriyor.

Troposfer, karadan ve deniz yüzeyinden kutuplardan yaklaşık 6 km (3,7 mil) ve tropiklerden 18 km (11.2 mil) yüksekliğe kadar uzanan Dünya atmosferinin en alt tabakasıdır. En sıcak ve en yağışlı katmandır, yükseldikçe hava soğur ve kurur. Çoğu hava olayının gerçekleştiği yerdir.

2000’lerin ortalarından beri troposferin genişlediği biliniyor. Bu alt tabaka ısındıkça, troposferi daha yüksek, daha soğuk stratosferden ayıran tropopoz adı verilen bir sınırı yukarı doğru itiyor. Bir dizi doğal süreç bu katmanı etkiler ancak elbette, karbondioksit emisyonlarından kaynaklanan ısınma, artışın temel itici gücüdür.

Bu nedenle yeni çalışmada araştırmacılar, tropopozun ne kadar hızlı yükseldiğini ve bunun zaman içinde değişip değişmediğini araştırdı ve tabii ki son 40 yılda (en azından Kuzey Yarımküre’de) her on yılda yaklaşık 50 ila 60 m (164 ila 197 ft) arttığını buldular.

Ekip bu çalışmada iki ana veri kaynağı kullandı: hava balonlarından alınan radyasyon ölçümleri ve uydulardan alınan GPS radyo tıkanıklık verileri. İlkinin kaydı 1980 yılına kadar uzanırken, ikincisi 2002’den sonraki verilerde ekibin 1980 ve 2020 yılları arasında tropopozun yüksekliğinin bir resmini oluşturmasına izin verdi.

Tropopoz artışında insan faaliyetinin ne kadar etkili olduğunu kontrol etmek için ekip, 1980’lerde iki volkanik patlama ve 1990’ların sonlarında güçlü bir El Nino olayı da dahil olmak üzere, etkisi olduğu bilinen doğal olayları dikkate aldı. Bunlar hesaba katıldığında, artışın çoğunluğunun (on yılda 53 m’ye kadar) insan kaynaklı iklim değişikliğine atfedilebileceğini buldular.

Çalışmanın ortak yazarı Bill Randel; “Bu, değişen atmosferik yapının açık bir işaretidir. Bu sonuçlar, iklim değişikliğinin diğer tüm kanıtlarına ek olarak, sera gazlarının atmosferimizi değiştirdiğini bağımsız olarak teyit ediyor.” diyor.

Ekip, daha yüksek bir tropopozun günlük yaşamda endişelenmek için çok fazla olmasa da, fırtınaların şiddetini artırabileceğini ve türbülanstan kaçınmak için uçakların daha yükseğe uçmasını gerektirebileceğini söylüyor.

Mobil Sürümden Çık