Tekno Haber AKINSOFT 10 Kasım 2021 (0) (24)

NASA, Ay’a insanlı iniş planlarını 2025’e erteledi

NASA Yöneticisi Bill Nelson düzenlediği basın toplantısında, bir sonraki ABD mürettebatlı Ay iniş görevinin 2025’e ertelendiğini duyurdu. Erteleme COVID-19, davalar ve bütçe açıklarından kaynaklanıyor, ancak ajans 10 yıllık bir plana bağlı kalmaya devam ediyor.

Neredeyse 50 yıldır hiçbir astronot Ay’a ayak basmamış olsa da birbirini izleyen ABD yönetimleri çeşitli geri dönüş planlarını destekledi. Ancak bu planlar da sık sık değiştirilmiş ve ertelenmiştir.

Apollo Projesi, sıfırdan başlamasından yalnızca sekiz yıl sonra, bazı belirsiz kavramlardan daha fazla olmayan bir şekilde insanları Ay’a indirirken, mevcut Artemis projesi, 2012’de başlamasına, onlarca yıllık teknolojik ilerlemelere ve ayrıca önceden planlanmış veya başarılmış Ay’a iniş çalışmalarının mirasına sahip olmasına rağmen bu olayı henüz tekrarlamadı.

NASA’ya göre, yeni aksilik bir dizi faktörden kaynaklanıyor. COVID-19 pandemisi gecikmelere neden oldu, Kongre’den gelen para görevi tamamlamak için yeterli olmadı, önceki tarihin teknik olarak mümkün olmadığı görüldü ve Blue Origin’in SpaceX’i çıkarma gemisinin ana yüklenicisi olarak adlandırdığı sözleşmeye ilişkin dava açtı. Bu durumlar Ay yüzeyine inişi planlanan astronotlar ve yükler için aylarca gecikmeye neden oldu.

Başlangıçta Mayıs 2024’ten daha geç olmamak üzere planlanan bir sonraki iniş, şimdi 2025 olarak belirlendi. Bununla birlikte, Orion kapsülünü taşıyan ilk mürettebatsız Artemis ay görevi, Şubat 2022’deki lansmanı için hala gün saymaya devam ediyor.

Bu görev, uzay aracını Dünya’ya döndürmeden önce Ay’ın etrafından dolaştıracak ve astronotları Ay’ı 40.000 mil (64.000 km) geçecek (herhangi bir insanın şimdiye kadar hiç olmadığı kadar uzağa) bir ay boyunca uçacak olan Artemis II görevi için zemin hazırlayacak. Bunu robotik bir iniş görevi ve ardından Artemis III mürettebatlı iniş izleyecek.

NASA Yönetici Yardımcısı Pam Melroy; “Yaptığımız şey, insanlığın en büyük girişimlerinden biri SLS’den Orion’a, Ağ Geçidine, insan iniş sistemlerine, yer sistemlerine, iletişimlere, uzay giysilerine ve daha fazlasına kadar kapsamı şaşırtıcı. Önce Ay’da, sonra Mars. Fakat biz NASA’yız ve bu zorluğun üstesinden geliyoruz.” diyor.

Benzer Yazılar