INOVAX: Türkiye'nin Bilim ve Teknoloji Dergisi

Nasa, Katil Asteroitlere Karşı Dünyanın Savunmasını Test Edecek

Nasa, uzay aracını bir kayaya çarparak dünyanın katil asteroitlere karşı savunmasını test edecek.

NASA, insanlığı Dünya’ya gelen öldürücü bir nesneden koruyup koruyamayacağını test etmek için bir uzay aracını bir asteroide çarpacak.

Bu hafta, böyle bir önlemin gerekli olabileceği bir zamana hazırlık olarak, uzay aracının bir asteroide yönlendirilme görevi başlatılacak.

Dart olarak ifade edilen çift asteroit yönlendirme testi, tehlikeli bir asteroidin Dünya’yı etkilemesini önlemek için savunma teknolojilerini test edecek.

Test bir uzay aracının, hedef asteroide özerk bir şekilde giderek saniyede yaklaşık dört mil (saniyede altı kilometre) hızla çarpışabileceğini kanıtlamayı amaçlıyor.

Çarpışma, uydunun ana gövde etrafındaki yörüngesindeki hızını %1 oranında değiştirecek.

Ancak bu, uydunun yörünge periyodunu Dünya’daki teleskoplar kullanılarak gözlemlenmeye ve ölçülmeye yetecek kadar yani birkaç dakika değiştirecek.

Dart’ın hedefi Dünya için bir tehdit olmayan ve Didymos adlı daha büyük bir asteroidin yörüngesinde dönen asteroit aycık olan Dimorphos.

NASA, bu sistemin, bir uzay aracını kasıtlı olarak bir asteroide çarpmanın, gelecekte Dünya’yı tehdit eden bir asteroidin keşfedilmesi durumunda rotasını değiştirmenin etkili bir yolu olup olmadığını görmek için mükemmel bir test alanı olduğunu söylüyor.

140 metreden daha büyük bilinen hiçbir asteroidin önümüzdeki 100 yıl boyunca Dünya’ya çarpma şansı pek olmasa da Ekim 2021 itibariyle bu asteroitlerin sadece yaklaşık %40’ı bulundu.

Dart’ın California’daki Vandenberg Uzay Kuvvetleri Üssü’nden bir SpaceX Falcon 9 roketiyle fırlatılması planlanıyor.

Sistem, Dawn uzay aracı tahrik sistemine dayanıyor ve ABD’de Cleveland, Ohio’daki NASA’nın Glenn Araştırma Merkezi’nde geliştirildi.

Mobil Sürümden Çık