Uzay AKINSOFT 03 Aralık 2021 (0) (86)

Gökbilimciler bir canavara dönüşen süper kütleli kara delikler buldu

Gökbilimciler, birleşerek bir canavara dönüşen Dünya’nın en yakın süper kütleli kara deliklerini buldu. Kara delikler gezegenimizden 89 milyon ışık yılı uzaklıkta, bir sonraki en yakın çiftten üç kat daha yakın.

Gökbilimciler, Dünya’ya daha önce keşfedilenlerden daha yakın olan bir çift süper kütleli kara delik buldu. İkili, Kova takımyıldızındaki gezegenimizden 89 milyon Işık yılı uzaklıkta, bir sonraki en yakın kara delik çiftimizden 380 Işık yılı daha yakın.

İki karadelik de birbirine sadece 1600 ışık yılı uzaklıkta, keşfedilen diğer tüm kara deliklerden daha yakın. Queensland Üniversitesi’nde profesör olan Holger Baumgardt, sonunda bu ikisinin “muhtemelen önümüzdeki 250 milyon yıl içinde tek bir canavar kara deliğe dönüşeceğini” söyledi.

Bu muazzam yerçekimi kuyuları, Fransa’daki Strasbourg Gözlemevi’nden gökbilimcilerin, etraflarındaki yıldızların nasıl manipüle edildiğine bakarak ölçebildiği, inanılmaz derecede yoğun kütlelere sahip.

NGC 7727 olarak sınıflandırılan bir galaksinin tam merkezinde bulunan daha büyük kara delik, Güneş’inkinin neredeyse 154 milyon katı bir kütleye sahipti; yoldaşı ise 6,3 milyon güneş kütlesine sahip.

Gökbilimciler uzun süredir galaksinin iki kara deliğe ev sahipliği yaptığından şüpheleniyorlardı, ancak şimdiye kadar varlıklarını doğrulayamamışlardı. Bunun nedeni, varlıklarını yalanlayacak büyük miktarlardaki yüksek enerjili radyasyonun bizim için görünür olmaması.

Strasbourg Gözlemevi’nden astronom Karina Voggel, “Bulgumuz, gökada birleşmelerinin bu kalıntılarından çok daha fazlasının olabileceğini ve bunların hala bulunmayı bekleyen birçok gizli büyük kara delik içerebileceğini gösteriyor” diyor.

“Yerel Evrende bilinen toplam süper kütleli karadelik sayısını yüzde 30 artırabilir.”

Uzmanlar, benzer şekilde gizlenmiş süper kütleli kara delik çiftleri arayışının, Şili’nin Atacama Çölü’nde bu on yıl içinde çalışmaya başlayacak olan ESO’nun Aşırı Büyük Teleskopu (ELT) ile ileriye doğru büyük bir sıçrama yapmasının beklendiğini öne sürüyor. Şili’deki ESO’da astronom ve ESO Paranal Bilim Operasyonları Başkanı Steffen Mieske: “Bu süper kütleli bir kara delik çiftinin tespiti sadece bir başlangıç.” diyor.

Benzer Yazılar