Tekno Haber AKINSOFT 03 Aralık 2021 (0) (180)

Yeni nanoçip, vücuttaki hücreleri farklı işlevleri yerine getirmek için yeniden programlıyor

Indiana Üniversitesi Tıp Fakültesi’nden Chandan Sen liderliğindeki bir araştırma ekibi, vücuttaki cilt hücrelerini yeni kan damarları ve sinir hücreleri olmak üzere yeniden programlayabilen yeni bir nanoçip cihazını prototipi geliştirdi.

Son yirmi yıldaki en dikkat çekici tıbbi gelişmelerden biri, özelleşmiş yetişkin hücreleri alma ve onları embriyonik dokuda bulunan özelleşmemiş kök hücrelere geri döndürme yeteneği oldu. Bu kök hücreler büyük terapötik potansiyele sahiptir çünkü daha sonra hastayla tamamen uyumlu olacak çeşitli hücrelere, dokulara ve (nihayetinde) organlara dönüşerek doku reddi veya donör bulma sorununu ortadan kaldırarak büyümeye teşvik edilebilir.

Ne yazık ki, bunu yapmak karmaşık laboratuvar prosedürleri gerektirir ve birçok alternatifle birlikte kanserli hücrelere yol açmak da dahil olmak üzere belirli riskleri artırabilir. Bunun yerine, kök hücre sapkınlığının gerektirdiği ayrıntılı adımları gerektirmeyen daha basit bir sisteme ihtiyaç var.

IU ekibinin yaklaşımı, laboratuvarı terk etmek ve doku nano-transfeksiyon adı verilen bir teknolojiyi kullanarak insan vücudunu kendi hücre programlayıcısına dönüştürmektir. Bu yöntem, bir dizi mikro iğneyle biten kanalları içerecek şekilde basılmış bir silikon nanoçip kullanır. Çipin üstünde, belirli genleri tutan dikdörtgen bir kargo konteyneri var.

Çip doğrudan hasarlı bölgeye uygulanabilir

Odaklanmış bir elektrik yüküyle hareket ettirilen bu genler, canlı dokuda istenen derinliğe verilir ve hücreleri değiştirir. Konumu, hücreleri farklı hücre türleri veya kan damarları gibi çok hücreli yapılar olmak üzere yeniden programlayan küçük bir biyoreaktöre, ayrıntılı laboratuvar tekniklerine veya tehlikeli virüs transfer sistemlerine ihtiyaç duymadan dönüştürür. Bu hücreler ve dokular üretildikten sonra hem lokal olarak hem de beyin de dahil olmak üzere vücudun diğer bölgelerindeki hasarın onarılmasına yardımcı olabilir.

Indiana Rejeneratif Tıp ve Mühendislik Merkezi direktörü Sen, “Bu küçük silikon çip, canlı vücut parçalarının işlevini değiştirebilen nanoteknolojiyi mümkün kılıyor. Örneğin, birinin kan damarları bir trafik kazası nedeniyle hasar gördüyse ve kan kaynağına ihtiyacı varsa, önceden var olan kan damarına artık güvenemeyiz çünkü o damar ezilir, ancak deri dokusunu kan damarlarına dönüştürebiliriz ve risk altındaki uzvunu kurtarabiliriz.” diyor.

Nanoçip, mikro iğnelerle biten bir dizi kanal kullanır

Teknoloji beş yılı aşkın bir süredir geliştirilmekte ve IU ekibi şimdi prototiplemenin ötesine geçerek nanoçipi klinik ortamlarda kullanılabilecek pratik bir endişe haline getirmeye odaklanıyor. Bu, insanlarda klinik araştırma potansiyelini açacak olan ABD FDA onayının gelecek yıl güvence altına alınmasını da içeriyor. Sivil ve askeri tıptaki potansiyel uygulamalar ayrıca felçten kaynaklanan beyin hasarını onarmayı veya diyabetin neden olduğu sinir hasarını tersine çevirmeyi içerir.

Benzer Yazılar